Butchersin Brandon Stiggersin polven eturistiside poikki
05.08.2009 8:05
Marko Enberg
Pilvet Porvoon Butchersin yllä synkkenevät kaiken aikaa. Eilen tuli tieto, että amerikkalaisen Brandon Stiggerin polvesta on eturistiside poikki ja jalka vaatii leikkauksen. Stiggers loukkasi jalkansa sunnuntaina aivan Wolverines -ottelun lopulla. Stiggers kävi heti maanantaina lääkärissä ja tulokset röntgenkuvista ja tutkimuksista valmistuivat eilen.
Amerikkalaisen jalkapallon Vaahteraliigaa johtava Butchers on viimeisen kahden viikon aikana menettänyt loukkaantumisen takia Seppo Evwarayen ja Josh Briscon. Evwarayelta katkesi heinäkuun lopulla akillesjänne ja Briscolta kylkiluu.
Butchersin johtokunnalla on nyt kiire, sillä mikäli porvoolaiset haluavat loppukaudeksi uuden Jenkin, on miehen oltava rivissä mukana jo lauantain kotipelissä.
Butchersin väelle tuttu Josh Schleusner olisi innolla tulossa Porvooseen, mutta säännöt eivät salli Schleusnerin siirtoa, koska hän pelasi viime kesänä Saksassa.
–Aikaa ei ole pahemmin käytössä. Mahdollinen uusi pelaaja pitää hankkia Euroopan ulkopuolelta, eikä hän ole saanut pelata Euroopassa tällä eikä viime kaudella, valaisee Butchersin puheenjohtaja Mikko Vento.
–Tämä on urheilua. Valitettavasti loukkaantumiset kuuluvat urheiluun. Materiaalimme on onneksi ollut niin leveä, että ainakaan toistaiseksi loukkaantumiset eivät ole vaikuttaneet pelien tuloksiin, kiittelee Vento.
Lue lisää sanomalehti Uusimaasta.



