Gambulan raitti

Gambulan Raitti on Gammelbackan oma sanomalehti netissä, josta voit katsoa juttuja Länsirannalta Gammelbacka keskipisteenä, mutta myös Hamarista, Eestinmäestä, Peippolasta, Näsistä.
Tämä on vapaa lehti, ei minkään yhdistyksen, uskonnon tai urheiluseuran kannattaja. Jos sinua kiinnostaa jokin asia, niin voit ilmoittaa asiasta kirjoittajille Jorma (jorma.kiljunen@gmail.com) ja Eila (eila.anttonen@gmail.com).

Kulttuurikumppanit

 

Palvelukeskus pesee kasvojaan ja kaipaa lisää yrittäjiä

Gambulan raitti - 26.10.2009 13:06

, Eila Anttonen

Kahvilaa toivottiin Gampulaan, tosi on, että sellainen, hyvä puuttuu. Olisi jo aika saada kunnon kohtaamispaikka Palvelu- ja liikekeskuksessa asioiville, miksei myös kohtaamispaikka muutenkin. Kaupungissa toimii epävirallinen "toriparlamentti", miksei myös ostarilla?

Entäs me kaikki, yleensä naispuoliset ompelijat? Mistä me saamme langat, neulat, napit, vetoketjut, nauhat sun muut tarpeelliset? Keljua lähteä kaupunkiin vetoketjun tai puuttuvan värisen lankarullan vuoksi ja olisihan sekin kiva, jos ei itse hallitse vetoketjun korjausta, että liikkeessä olisi sellainenkin palvelu. Mahdollisuudet ovat äärettömät.

Seudulla asuu paljon sen ikäistä väkeä, joilta ompelu vielä sujuu leikiten ja oppia on jakaa vaikka nuoremmillekin. Entäs maahanmuuttajat, luulen, että heilläkin on taito hyppysissään. Sitten seudun nuoret perheet, heille voisi järjestää ompelukursseja yrittäjän toimesta, kuinka kaavojen avulla valmistuu vaikkapa haalari kymmenesosahinnalla uuden haalarin hinnasta! Lapsethan ovat alle kouluikäisinä äärettömän paljon vaatteita kuluttavia, eikä kirpputoreilta ole helppo lähteä kaupungista saakka vaatteita etsimään, niitähän voisi tehdä itse. Ei ole vaikeata, koska itsekin olen kaksi lapsenlasta vaatettanut melkein kokonaan omakätisesti lähes kouluikään saakka, ihan vain ompelemisen ilosta.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta

Eila Anttonen on kirjoituksessaan minusta ihan oikeassa. Kamppulassa pitöisi olla liike, josta saisi kaikenlaista pikkutavaraa kuten rullalankaa, parsinneuloja, silmäneuloja, puikkoja,villalankaa ainakin joitain sortteja, kenties sukkia lapsille, pikkupöksyjä yms. Aikoinaan kun lapseni kadotti pyyhekuminsa, piti käydä keskustasta ostamassa uusi. Jos olisi ompelimo, ja sen yhteydessä pikkutavaraliike? Ja peräti divari?

26/02/2010 9:04 am, Mirja Suhonen

Uusimaan kumppanit

Haluatteko kumppaniksi?

Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Jos tunnistatte itsenne, ottakaa yhteyttä ja kertokaa halukkuudestanne lähteä mukaan paikallissivuston kumppaniksi. Kumppanuuden kautta teillä on mahdollisuus saada toiminnallenne lisää näkyvyyttä aivan ilmaiseksi.

Ota yhteyttä,
niin kerromme lisää:
toimitus.uusimaa
(a)lehtiyhtyma.fi

 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish