Porvoossa tartuttaisiin kovalla kädellä, jos hoitaja tavattaisiin humalaisena töistä

08.02.2010 8:05

Tanja Kuisma

Helsinkiläisessä Puotilan vanhainkodissa kärähti loppuvuodesta vastaava yöhoitaja siitä, että hän oli töissä lähes kolmen promillen humalassa.

Porvoossa vanhusten laitoshoidon johtaja Tuija Holstein Näsin sairaalasta pudistelee päätään. Hänen korviinsa ei ole moisia tapauksia tullut.

–En kyllä muista, että tällaista olisi meillä sattunut, vaikka saattaahan se olla, että sellaisia tapauksia voisi olla, pohtii Holstein.

Lue lisää sanomalehti Uusimaasta.

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta

Keskustelupalstalle ei voi toistaiseksi jättää uusia viestejä perjantain klo 16:n ja maanantain klo 8:n välisenä aikana.


Paikalliset kumppanit

Huomenna eiku menox

Huomenna perjantaina 12 vpä maaliskuuta aloitan 20 tunnin matkan "toiselle planeetalle", eli hyvinvointivaltiosta maailman köyhimpien maiden joukossa olevaan Malawiin. Lue lisää »

Vapaavuori on nykyajan siltarumpupoliitikko

Ympäristöministeriön päätös olla vahvistamatta maailmanhistorian vihoviimeistä Itä-Uudenmaan maakuntakaavaa mm. Porvoon Kuninkaanportin osalta oli yllättävä, mutta oikeastaan hyvin looginen päätös. Lue lisää »

Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojelyhdistyksen valitus maakuntakaavasta

Valituksen kohta 2 pitää sisällään ne asiat, jotka koskevat Kuninkaanportin hypermarketteja ja jotka Ympäristöministeriö katsoi pitäviksi vahvistaessaan maakuntakaavan. Lue lisää »


Kysymys

Uskotko lakkojen yleistyvän työpaikoilla?




Terveys

Laktoosi-intoleranssi voi oireilla kuin ärtynyt suoli

Laktoosi-intoleranssia esiintyy joidenkin arvioiden mukaan jopa joka viidennellä suomalaisella. Sen oireina ovat vatsan löysyys, mahan kurina, kipu ja ilmavaivat. Vaivat johtuvat siitä, että elimistö ei siedä maitotuotteista saatavaa maitosokeria el... Lue lisää »


Päivän puheenaihe - Ota kantaa!

Porvoo aikoo valittaa hypermarketpäätöksestä

Porvoon kaupunki aikoo valittaa ympäristöministeriön Itä-Uudenmaan maakuntakaavan vahvistamista koskevasta päätöksestä korkeimpaan hallinto-oikeuteen.Ympäristöministeriö ei vahvistamispäätöksessään hyväksynyt kaavaan merkittyjä Kuninkaanportin hyper... Lue lisää »


Kolumnit

Maito maistuu ja järki seisoo

Kenen maitoa juot, on kysymys, joka on notkahduttanut järjenkäytön kuin Turun Myllysilta. Valion maito on 100 prosenttisesti suomalaista ja Arla-Ingmannin 80 prosenttisesti. Suomalainen kuluttaja kohtaa siis hyvin pienellä tod... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish