Itäisen Uudenmaan uusia ylioppilaita

Sonia Ekholm ja Siru Jokelainen tarkastivat pistemääränsä Linnankosken käytävän seinälle kiinnitetystä pitkästä listasta. Pisteet eivät laskeneet, tästä on hyvä jatkaa eteenpäin.

Juha Perämäki

PORVOO | Kevään uudet ylioppilaat pääsivät keskiviikkona tarkastelemaan virallisia pistemääriään ylioppilaslautakunnan lähetettyä tulokset kouluille. Päivän aikana koettiin iloisia yllätyksiä, kun arvosana palasikin lautakunnan käsittelyn jälkeen korotettuna, mutta varmasti myös pettymyksiä. Pistemääriään pääsee vertaamaan ylioppilaslautakunnan sivuilta löytyviin pisterajoihin.

Linnankosken lukion kokelaista juhlia pääsee viettämään tänä keväänä 162 uutta ylioppilasta. Osa heistäkin osallistuu ensi syksynä uudelleen kirjoituksiin korottaakseen arvosanojaan. Joukossa on myös yksi seitsemän laudaturia kirjoittanut tuore ylioppilas.

Uusimaa julkaisee kevään aikana myös muista toisen asteen oppilaitoksesta valmistuneiden nimiä.

Askolan lukio

Arminen Karri, Pukkila, Felin Anni, Askola, Hiekkala Elisa, Askola, Hieta Mika, Askola, Järvinen Jare, Askola, Järvinen Joel, Askola, Koivunen Wilma, Porvoo, Laurila Milja, Askola, Lehmuskorpi Ville, Porvoo, Nieminen Olli, Askola, Pakarinen Sami, Porvoo, Perälä Eetu, Askola, Seppänen Aleksanterim, Pukkila, Simola Anton, Askola, Snirvi Anna, Askola, Suominen Tuomas, Askola, Teittinen Sonja, Askola, Tuppurainen Tiia, Porvoo, Grönlund Jesse, Askola, Hiltunen Mira, Askola, Jama Ali, Helsinki, Kaskinen Antti-Jussi, Pornainen, Mäkelä Matti, Porvoo.

 

Borgå Gymnasium

Ahoranta Sara, Andersson Janina, Andersson Leif, Andersson Martta, Andersson Sophie, Andersson Susanna, Antas Pi, Antman Robert, Bergman Otto, Blomqvist Johan, Breitenstein Felix, Broberg Henrietta, Bärlund Jonathan, Cansu Nicole, Ek Viktoria, Eriksson Alexander, Eriksson Sebastian, Erolin Louise, Ervast Janne, Ewalds Jon, Flykt Marta, Forsblom Wilhelmina, Fredriksson Kaisa, Graeffe Daniela, Grönholm Heidi, Grönqvist Vanessa, Grönroos Amanda, Gustafsson Alexandra, Hellroos Emmy, Hellroos Olivia, Henriksson Emma, Henriksson Yohannes, Holmberg Alexander, Holopainen Anni, Häggblom Felix, Hämäläinen Katri, Isaksson Daniela, Jägerholm Pia, Karike Tim, Karlsson Lasse, Kortelainen Oskar, Kulju Kevin, Kullberg Robin,

Latvala Jacob, Lehtinen Pietari, Lehtinen Ronja, Lehto Johnny, Lehtonen Heidi, Liljeblad Katarina, Lillqvist Miranda, Lindblad Christian, Lindfors Mikaela, Lindström Jonathan, Lipponen Leonie, Lukkari Otto, Lång Patrik, Lönnqvist Pernilla, Miettinen Olivia, Mustonen Elisa, Mård Rasmus, Nordberg Ella, Nordström Viljam, Nybergh Carl, Nylund Karolina, Nyqvist Pontus, Olenius Charlotta, Ollila Hanna, Paldanius Saija, Palmén Viggo, Paxal Alex, Pekkanen Ines, Peltonen Martina, Pönni Pauliina, Raevuori Marika, Rasela Emma, Riipi Jessica, Rosqvist Simon, Rotkirch Roberto,

Sandberg Hugo, Serell Laura, Sihvonen Lina, Simonen Erica, Simosas Emma, Sjöström Elena, Sjöström San, Sonntag Antonia, Stenbäck Robin, Stendahl Alex, Ståhl Patrik, Stålstedt Paulina, Suni Andreas, Söderholm Christoffer, Söderström Mikaela, Tillander Felicia, Tuominen Heidi, Uddström Max, Uuttana Joakim, Vainonen Lena-Kajsa, Veikkola Oliver, Wessman Sofia, Westerbladh Johanna, Wiksten Anders, Vikström Isabel, Vuorela Paul, Vänttinen Simon, Väätäinen Miika, Åkermarck Victoria, Öberg Jasmin, Österman Joanna.

Ammattitutkinnon pohjalta kirjoittaneet: Forsman Miranda, Lahtela Maria, Lindlöf Beatrice, Lönnroth Marika.

Linnankosken lukio

Aho Juuso Valtteri, Ahvenainen Sonja Anniina, Ainola Antti Hannu Sakari, Aittola Antti Matti Nikolai, Alanne Lauri Mikael, Alastalo Antti Ilari, Alhovuori Daniel August, Auvinen Rosa Milja Maria, Baer Totti Andreas, Cicek Oona Emilia, Ekholm Sonia Katharina, Flykt Jenny Maria, Forsman Heidi Annina Elfride, Fredriksson Tiia Camilla, Haavisto Elina Siri Maaria, Halmela Maiju Karoliina, Haveri Anna Sofia, Heikkilä Liisa Eveliina, Hietala Katri Pauliina, Hietanen Senni Marja, Hiltunen Jesse Akihito, Honkanen Jonna Emilia, Huttunen Henri Herman, Hämäläinen Antti Pekka Hermanni, Hämäläinen Markus Mikael, Hänninen Heidi Maria, Hänninen Miika Petteri, Jansson Nils Santeri Johannes, Jantunen Laura Aino Viola, Johansson Matilda Iida Emilia, Jokelainen Siru Pauliina, Juntunen Rosa Jasmin Elise, Järvinen Lasse Oskari, Jääskeläinen Emilia Aleksandra,

Kaasinen Amanda Mikaela, Kajuutti Krista Emilia, Kalliojärvi Riikka Johanna, Kankkonen Miska Kasper Michael, Kareinen Huuko Vilhelmi, Karlsson Alexandra Emilia, Kauria Elmo Ilmari, Kekkonen Leo Tapio Juhani, Ketonen Lauri Iisakki, Kinosmaa Essi Kerttu Helena, Kittilä Ida Lauriina, Korhonen Roosa Amanda Maria, Korhonen Veikko Tapio Samuel, Korjuslommi Teemu Juhani, Korkiamäki Jani Juhani Sebastian, Kortelainen Jenna Anneli Maria, Koskela Anna Pauliina, Krasniqi Kaltrina, Kraufvelin Nelli Melinda, Kutilainen Onni Kasperi, Kuusela Jere Nicolas, Kyei Micky Valdemar, Kärpänoja Janica Maria Henrietta, Laaksonen Toni Olavi, Lagerstam Charlotta Helena, Laine Valtteri Johannes, Laitinen Katri Anniina, Lattunen Noora Suvi Susanna, Leikkola Sini Leena, Leinonen Tanu Oskari, Lempinen Piia Helmi Maria, Leskinen Niko Sulevi, Lindblad Meri Johanna Maria, Linderborg Alvar Valtteri, Linna Annika Emilia, Lukin Elisa Mirjam, Lukin Leila Marjatta,

Majander Julia Isabella, Martinmäki Markus Valtteri Kristian, Matikainen Taneli Aleksis, Mettiäinen Miika Daniel, Mikola Fiona Amanda, Montonen Alexandra Christina Sofia, Mällinen Oskari, Nieminen Anssi Jalmari, Nikka Markus Sebastian, Nilivaara Topias William, Niskanen Kaisa Maria, Nisonen Mikko Juhani, Nousiainen Valtteri Olli Petteri, Nurminen Sanni Marianne, Nuutila Ville Rasmus, Nykänen Tiina Piia Eveliina, Nyman Enni Irene, Nyman Kenneth Juhani, Obali Ali Can, Ojala Kristiina Maaria, Oksanen Jani Petteri, Oraviita Jussi Ilmari, Paananen Eveliina Anniina, Palm Robert Anton, Palolahti Sanni Hilja Maria, Parkkonen Fia Daniela, Pelo Tuomas Petteri, Peltola Aleksi, Perttula Eetu Rasmus Antero, Pietiläinen Irene Kristiina, Piispa Meeri Aliina, Pitkänen Annastiina Irja Leena, Pitkänen Peppiina Anni Eveliina, Pitkänen Saana Sini Maaria, Poikela Timo Eemeli, Portti Tiina Emilia, Poukka Ida Emilia, Pulkkinen Joona Petteri, Pusula Jenny Elina Erica, Päivärinta Katariina Annina, Pöllänen Antti Ensio,

Quinlan Milana Sofia, Raikko Roosa-Maria Beninna, Raittinen Pinja Tuulia, Raja Anssi Tapani, Rantanen Eetu Valtteri, Rantti Sonja Susanna, Rautanen Taika Anna Katariina, Rautiainen Salli Ilona, Reiman Juska Julian Mikael, Riihijärvi Mikko Markus, Roiko Niko Santeri, Räty Matti Johannes, Saari Aleksi Tapio, Saario Emilia Leea, Sairanen Jouko Valtteri, Salminen Petra Susanna, Sandberg Nina Emilia, Sandell Joel Erik, Saviluoto Niko Matias, Seivo Sanni Kati Johanna, Selivanova Anastasia, Seppälä Salla Maarit, Sihvonen Tuomas Toivo Olavi, Sillanpää Santeri Aleksi, Sirèn Ilari Juhani, Soinio Elina Katariina, Suomalainen Heidi Karoliina, Suoniemi Siiri Emilia, Syla Mergime, Söderström Sauli Juha Matias, Tarvainen Tuomas Aleksi, Teerikorpi Sofia Wilhelmiina, Tetri Miika Samuli, Toivonen Emma Juulia, Tolin Seppo, Toropainen Viivi Eveliina, Törmänen Viivi Matilda, Uljua Henna Karoliina, Uotila Tiia Maria Sinikka, Vainio Ninni Ida-Sofia, Vaniala Erkko Juhani, Weckström Henry Juhani, Vesander Minna Maaria, Winberg Sampo Juho Ensio, Virolainen Tuukka Heikki Samuli, Vuoksenturja Tita Jasmin Jenita, Vuorio Linda Johanna, Vähäkangas Topi Matias, Vänni Mika Oskari, Yli-Opas Pirita Anniina.

Aikuislinja: Samu Berg, Klas Brunberg, Monica Eklund, Sara Forsberg, Ida Hakola, Senni Helpiö, Olivia Hotti, Jasmin Häkkilä, Jonatan Hämäläinen, Aliisa Kokko, Saara Kokko, Anne Kotiranta, Piia Lappalainen, Laura Lehtonen, Markus Lind, Nea Mahla, Dimitrios Marinos-Xidis, Hilja Näätänen, Tiiu-Tuulia Oinonen, Katja Ojala, Tero Rantanen, Sara Suoniemi, Melinda Söderholm.

Lovisa Gymnasium

Backman Hanna, Bäck Mira, Ekström Erika, Forstén Frida, Fredriksson Sissel, Fält Calle, Halmén Kalle, Häggblom Lasse, Korpela Eriika, Laitinen Jonas, Lassas Emilia, Lehtonen Vanessa, Lindfors Fanny, Lobbas Charlotta, Lönnfors Johan, Mannonen Anna-Kajsa, Nordström Pontus, Nyqvist Julia, Nyqvist Julius, Orava Krista, Pengchinda Sureerat, Pesonen Linda, Rantanen Ulpu-Elina, Rötkönen Nicola, Sallinen Amanda, Söderström Ulrika, Tikander Pernilla, Tuovinen Jens, Waked Abir, Weckman Albert, Weckman Joanna, Wendelin Alexander, Wendelin Caroline, Wide Johanna, Öhberg Katarina.

Flexteam öst -ylioppilas: Lund Erika.

 

Myllyharjun lukio
Excell Marjut, Heikkilä Markus, Hutka Pauliina, Huuki Antti, Kaartinen Tuomas, Kirjola Aino, Kärkkäinen Riku, Kärkkäinen Viivi, Laitinen Kaisa, Lehtoranta Ossi, Rosenqvist Annette, Semenova Polina, Valén Esmi, Vellonen Anni.

 

Porlammin lukio

Ek Ake, Myrskylä, Högström Marika, Myrskylä, Kauppila Aliisa, Lapinjärvi, Lapinniemi Meeri, Orimattila, Lehtinen Minna, Lapinjärvi, Leuku Kimmo, Lapinjärvi, Lopian Erik, Myrskylä, Petäjäjärvi Terhi, Myrskylä, Rutila Saana, Orimattila, Vainio Uula, Myrskylä, Vanhala Elina, Orimattila, Örn Rasmus, Lapinjärvi.

Sibbo gymnasium

Ahlberg Juho, Eklund Kevin, Frisk Lina, Grönroos Gabriella, Harismaa Henri, Hindsberg Alexander, Holm Anna, Holmberg Elin, Högel Alexander, Höglund Janina, Jansson Emilia, Jipp Melissa, Juslenius Linda, Jyränkö Janina, Karhunen Jannica, Kress Jan-Erik, Lindqvist Emil, Lindström Erika, Lindwall Annika, Löfgren Erika,

Malmberg Ira, Mansén Wilhelm, Mattsson Fanny, Mickos Daniel, Nyman Arnella, Olander Henrika, Olander Linda, Olin Daniela, Packalén Johanna, Rydgren Melanie, Salmi Atte, Sundberg Andreas, Tallberg Carolina, Varis Lisa, Wickström Ellenor, Wikström Fanny, Winter Jill, Öhman Rasmus.

Sipoon lukio

Aalto Niklas, Ekholm Fanny, Elo-Rauta Eetu, Hakkarainen Henri, Halijoki Lauri, Halmela Ella, Halonen Veera, Hoffrén Pauliina, Huynh Bao-Tam, Jaatinen Minna, Joona Riikka, Juga Topi, Korhonen Toni-Pekka, Kouhia Jenna, Kramsu Rebecca, Lainio Pauli, Lampén Joni, Lehto Hanna, Lehvonen Eero, Lindfors Kia, Linna Tomi,

Mahlamäki Matias, Miettinen Sonja, Mustaniemi Joni, Myrttinen Kiia, Myyryläinen Matleena, Nuutila Lauri, Ollikainen Otso, Paloniemi Ekilja, Partanen Joona, Peltonen Kalle, Raitahila Iivo, Rajala Santeri, Rantama Aku, Rosenberg Sebastian, Rosenström Miro, Salminen Tuomas, Sissonen Miida, Tanner Nuutti, Tikanoja Juho, Wahlström Tuuli, Weckström Benedict, Wickholm Laura, Vikman Ville, Vilen Oskari, Volanen Tanja, Vuorenmaa Joel, Yrjönen Niina.

Written by:

Outi Paappanen

Ota yhteyttä

Kommentit

Keskustelu suljettu

Emme ota kommentteja vastaan viikonloppuisin. Voit osallistua keskusteluun jättämällä kommenttisi maanantai klo 8.00 ja perjantai klo 16.00 välisenä aikana.