Sotta ja Pytty komensivat lapset tanssimaan
PORVOO | Etteivät uudet ekaluokkalaiset nyt vain saisi koulunkäynnistä liian hauskaa kuvaa, sillä perjantaina pistettiin koulupäivä ihan leikiksi. Kolme ykkösluokkaa marssi aamupäivällä keskuskoululta kulttuurikeskus Grandiin kuuntelemaan ja katselemaan Pikku Kakkosestakin tuttua Sotta ja Pytty -kaksikkoa.
Kuuliaiset koululaiset hiipivät konserttisaliin opettajansa jäljessä hipihiljaa. Pasi Hiihtola ja Peik Stenberg saivatkin ensitöikseen hieman ravistella yleisöönsä eloa.
– Tehdään niin, että kun minä kysyn jotain, te vastaatte. Koulussa olette oppineet viittaamaan, mutta täällä ei ole sellaisia sääntöjä, vaan voitte huutaa vastauksen saman tien, Peik Stenberg neuvoi.
Konsertti alkoi hieman jäykästi. Laulaen käytiin läpi Suomen kansallishistoria pääpiirteissään hengästyttävällä vauhdilla Ruotsin ja Venäjän vallan ajoista itsenäistymiseen. Mukana vilahtelivat myös Väinämöiset ja Sven Tuuvat, Paavo Nurmet ja liipattiin laulussa Porvootakin.
– Kuka on käynyt Runebergin kodissa? Ai melkein kaikki!
Runebergin kotihan nyt on kuulunut aina porvoolaiskoululaisten ja varmasti jo esikoululaisten vakiovierailukohteisiin.
Seuraavaksi tehtiin hurja maailmanympärimatka, jonka aikana soudettiin Venetsiassa, tavattiin Tokiossa geishoja, kuljettiin Niiliä pitkin ja matkattiin höyrylaivalla Amerikkaan – vain muutamia maailmankolkkia mainiten. Joku ehkä muistaa tämän jälkeen Jordanian pääkaupungin olevan Amman.
Tämän päivän lapset ovat varsin kosmopoliittia porukkaa. Ei tainnut löytyä kohdetta, jossa joku eilisestä yleisöstä ei olisi käynyt. Pohjoismaat, Kreikka, Kanarian saaret ja Italia ainakin olivat tuttuja paikkoja. Ja kengurutkin osattiin sijoittaa Australiaan.
Sotta ja Pytty tai Sås o Kopp on tuttu varsinkin ruotsinkieliselle lapsiyleisölle ja heidän vanhemmilleen, onhan duo keikkaillut tällä kokoonpanolla jo 90-luvulta asti. Aikaisemmin aamulla Hiihtola ja Stenberg olivat laulattaneet täyttä salillista ruotsinkielisiä koululaisia. Löytyypä heidän laulujaan koulujen laulukirjoistakin.
Pikku Kakkonen on tehnyt duon tunnetuksi kuitenkin myös suomenkielisten keskuudessa, joten yleisö osasi muutamissa kappaleissa laulaa mukana.
Trampoliini oli lopulta se käänteen tekevä kappale, jolla pieni yleisö saatiin intoutumaan ja hyppimään musiikin tahdissa. Kaikilla oli hauskaa ja siinä vaiheessa, kun duo sanoi heipat ja oli jo poistumassa lavalta, koululaiset huusivat ”lisää”.
– Mitä? Teillä on ikävä äitiä ja te huudatte isää?
Sotta ja Pytty heittivät konsertin viimeiseksi Traktori Aapon.
Keskuskoulun 1B -luokan oppilaat olivat mielissään konserttipäivästä ja oppilaat halusivat nähdä Sotan ja Pytyn Porvoossa keikalla toistamiseenkin.
– Hauskinta oli, kun sai pomppia, Juulia Veromaa totesi.
Suosituimmat
- (08:00) ”Tätä yritystä voi helposti jatkaa”
- Hyviä uutisia Porvoon taloudesta 7
- Neljän lapsen futisäiti: Näin selviän arjen ruokarumbasta 6
- ”Jos vaan olisi varaa ottaa lapset pois päiväkodista” 6
- Gammelbackalaiset nostivat kaupunginosansa äänestysaktiivisuutta
- Talven pakkasennätys -30,1 astetta 1
- Tiikerit porvoolaisia terävämpiä omassa kotiluolassaan
- (08:00) Polttoaineturismia
Uusimmat
- (08:00) ”Tätä yritystä voi helposti jatkaa”
- (08:00) Polttoaineturismia
- Tiikerit porvoolaisia terävämpiä omassa kotiluolassaan
- Hyviä uutisia Porvoon taloudesta 7
- Gammelbackalaiset nostivat kaupunginosansa äänestysaktiivisuutta
- ”Jos vaan olisi varaa ottaa lapset pois päiväkodista” 6
- Mikaela Nylander palkitsisi nuoria Junior-Runebergillä 4
- Timo Koiviston vesinokkaeläin voitti Korkeasaaren jäänveistokilpailun
Uusimmat blogit ja kolumnit

Katso kestotilaajan klubiedut
Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Jokamiehen markkinat
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa sunnuntaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista. Klikkaa palveluun.


Päivän kysymys
Tapahtumat
Liity Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.



