PORVOO | Kansanmuusikko Jarmo Romppasen yhtyeen Nordic Choron levyn kappaleiden nimet vievät varsin tutuille seuduille: Backas the Better, Gammelgård. The Wave Machine is Starting vie Porvoon uimahallin aaltoaltaan luokse.
Kotoisista nimistä huolimatta sävellykset matkaavat kauas Brasiliaan, jossa on Jarmo Romppasen choro-sävellysten alkukoti. Mutta vaikka Nordic Choron rytminen ja harmoninen pohja kumpuaakin Brasiliasta, niin vivahteita ja melodiikkaa on pohjoismaisesta kansanmusiikista.
– Chorossa viehättää erityisesti se, että mandoliini – joka on pääsoittimeni – on solistisessa roolissa, ja se on taitavaa, ilmaisurikasta ja vivahteikasta musiikkia. Sieltä on löytynyt soittajia, jotka ovat esikuvia, Jarmo Romppanen perustelee choron viehätystä.
Nordic Choro -yhtyeessä soittavat Jarmo Romppasen lisäksi Brasiliasta kotoisin olevat kitaristi Fabio de Oliveira ja brasilialaista tamburiinia pandeiroa soittava Anders Perander.
– Tämä on selkeä pääjuttu, mitä olen halunnut tehdä pitkään ja mitä haluan jatkossakin tehdä, Romppanen sanoo.
Madoliini valikoitui Romppasen pääsoittimeksi parikymppisenä sen jälkeen kun akustisen kitara oli ensin nuoruusvuosien aikana vaihtunut sähkökitaraan.
– Kyllästyin sähkökitaraan ja jostain eksyi mandoliini käsiini ja sitä vain lähti tutkimaan soitinta ja sen käyttötapoja.
Ainoa opinahjo 90-luvun alussa mandoliinille oli Sibelius-akatemia.
– Menin pääsykokeisiin kylmiltään, taisin soittaa Marian Copacabanasta. Se ei vielä riittänyt, Romppanen muistelee hymyillen.
Romppanen käytti seuraavan vuoden harjoittelemiseen ja toisella kertaa Sibelius-akatemian ovet aukesivat.
Jarmo Romppanen sai viime kesänä Valtion säveltaidetoimikunnalta vuoden mittaisen taiteilija-apurahan.
– Tämä on jonkinlainen leikkauspiste. On hyvä katsoa taaksepäin, keskittyä ja tehdä rauhassa mitä on ollut mielessä.
– Kaikkea ei voi kuitenkaan haalia, vaan pitää karsia, jotta ehtii tehdä niitä projekteja, joita on suunnitellut. Olen ollut kerran Svenska kulturfondetin vuoden mittaisella apurahalla, ja tiedän, että vuosi on lyhyt aika.
Romppanen suunnittelee karsivansa opetusta ja aikoo keskittyä toisen soololevyn tekemiseen ja Nordic Choron markkinointiin.
– Keikkamyynti jää helposti liian vähälle huomiolle. Se on todella työlästä hommaa. Harvalla marginaalimusiikintekijällä on oma myyjä ja markkinointiin saa palamaan todella paljon aikaa.
Seuraava askel on Pohjoismaisen kansanmusiikin mestaruuskilpailut Ruotsissa marraskuun lopulla, johon hän osallistuu sekä yhtyeen jäsenenä että soolona.
Nyt syksyllä on myös tiedossa jäähyväiset, kun yksi Romppasen kokoonpanoista, itäuusmaalainen kansanmusiikkiyhtye Lieto lopettaa.
– Olemme yhtyeen jäsenten kanssa hajaantuneet eri puolille, eikä sitä kannata pitää tyhjäkäynnillä, vaan täytyy järjestää hyvä jäähyväiskonsertti ja olla iloinen kymmenen vuoden taipaleesta.
Lieto-yhtyeen jäähyväiskonsertti 5.10. klo 19 Trad Art Centerissä, Jokikatu 17.