Vinttikoira kuoli dobermannien hampaisiin

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

PORVOO | 3-vuotias vinttikoira Elesta, kutsumanimeltään Fuma, koki surullisen kohtalon sienimetsällä maanantai-iltapäivällä.

– Olin menossa koiran kanssa käymään tallilla, mutta päätin hetken mielijohteesta pysähtyä metsätien varteen ja käydä katsomassa, jos löytyisi sieniä. Pysäköin toisen auton viereen, kertoi porvoolainen Vilja Varis.

Emäntä koirineen pysytteli metsän puolella. Pellolta kuului koirien haukuntaa.

– Ajattelin, että siellä saattaa olla koulutustilanne menossa ja päätin olla häiritsemättä. Lähdimme koiran kanssa hissukseen poispäin. Edettyämme noin viisikymmentä metriä kuulin koirien haukunnan muuttavan sävyä. Kuulin, että koirat lähtivät tulemaan kohti ja otin Fuman päällä olevan takin hupusta kiinni, Varis kertoi.

Kuului rytinää, kun kaksi dobermannia juoksi ensin kaksikon ohi. Toinen kuitenkin pysähtyi ja hoksasi Elestan.

– Se ei pörhistellyt niskakarvojaan tai murissut vaan kävi suoraan päälle. Näin heti, ettei se ollut tullut vain tutustumaan tai edes tappelemaan  –  se oli tappomielellä. Oma koirani ei millään tavalla provosoinut dobermanneja, Varis kertasi.

Toinen koirista sai hampaat Elestan ympärille. Emäntä yritti pelastaa koiraansa repimällä hyökkääjän leukoja auki. Pian Varis sai todeta koiransa kuolleeksi.

Dobermannien omistajat saapuivat tämän jälkeen paikalle, mutta mitään ei ollut enää tehtävissä. Dobermanni ehti purra myös Varista ja omaa omistajaansa. Molemmat olivat tapauksen vuoksi järkyttyneitä, mutta ymmärsivät vaihtaa puhelinnumerot ennen sairaalaan lähtöä.

Vilja Varis on jättänyt Porvoon poliisille tapauksesta rikosilmoituksen.

– En halua tällä syyllistää sen enempää koiria kuin omistajaakaan, mutta tällaista vain tapahtuu turhan usein. Jos koira osoittaa aggressiivisia piirteitä, on se pidettävä kytkettynä joka tilanteessa, Varis sanoi.

Surullinen tapaus sattui Myrskyläntien ja Suomenkylän tien välisellä metsäalueella.

Käyttäjän Outi Paappanen kuva
Outi Paappanen

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.