Ville Aalto tuo CrossFitin Porvooseen
PORVOO | Kilpauransa thainyrkkeilijänä lopettanut Ville Aalto on palannut lajin pariin puolen vuoden tauon jälkeen. Aaltoa ei nähdä edelleenkään kehässä ottelijana, sillä ex-thainyrkkeilijä pysyy tästä lähtien visusti kulmauksessa.
Aalto avasi hiljattain salin Heli Mieskosen kanssa Kevätkummussa. Tilavassa salissa on lääniä sekä CrossFit-harjoitussalille että vapaapainin ja thainyrkkeilyn harjoittamiseen. Very Black Corner -nimeä kantava sali on itse asiassa vasta Suomen neljäs CrossFit-sali. Vahvassa nosteessa olevasta lajista povataan yrityksen vetonaulaa.
– Kilpauran jälkeen tuntui, että haluan edelleen tehdä töitä rakkaan lajin parissa. Oman salin perustaminen tuntui järkevältä ratkaisulta, koska siinä voisin jatkaa thainyrkkeilyn ja vapaapainin parissa. Asiat etenivät melko nopeasti, ja puolen vuoden jälkeen lopettamisesta minulla oli jo oma sali pystyssä, Aalto hymyilee.
CrossFit-certifikaatin Aalto ja Mieskonen hankkivat kurssilta Britanniassa. CrossFit on voima- ja kuntoiluohjelma, jonka teho perustuu monipuolisiin liikkeisiin. Ohjelma sopii kaiken ikäisille ja kuntoisille, aina huippu-urheilijasta penkkiurheilijaan. Koska ohjelma on sama kaikille, sovelletaan siitä jokaisen kunnolle sopiva vastusta ja intensiteettiä muuttamalla.
Ohjelman avainsana on intensiteetti: harjoitteet ovat lyhyitä ja nopeatempoisia, ja sykkeen tulee olla mahdollisimman korkea koko harjoituksen ajan. Harjoituksia vaihdetaan myös päivittäin, joten hermosto ei pääse tottumaan rutiinilla tehtävään harjoitukseen.
– CrossFit on uusi harjoitusmenetelmä, joka sopii kaikille aina vaarista junioriin. Se on todella monipuolinen ohjelma, jonka teho perustuu luonnollisiin liikkeisiin, joita tehdään kovalla sykkeellä. CrossFitillä koko keho saa harjoitusta, Aalto kertoo.
Lajitietämykseltään Aalto on monessa liemessä keitetty konkari. Thainyrkkeily- ja vapaapainiotteluissa koti- ja ulkomaankehät kiertänyt porvoolainen tietää, mitä menestyvältä ottelijalta vaaditaan. Aallon haaveissa siintää jo huippuottelijoiden kouliminen Kevätkummussa.
– Omalla urallani näin, mitä huipulla otteleminen vaatii. Näin myös, että jotkin asiat ovat retuperällä suomalaisten harjoittelussa. Teknisissä asioissa olemme ihan maailman huippumaita, mutta fysiikassa jäämme auttamattomasti jälkeen. Minun toiminta-ajatus tulee perustumaan ottelijan kokonaisvaltaiseen kehittämiseen, jotta yksikään osa-alue ei jää heikoksi, Aalto selvittää.
Toistaiseksi Aalto keskittyy pyörittämään salia, mutta tulevaisuudessa salin yhteyteen perustetaan myös vapaaottelun ja thainyrkkeilyn erikoisseura.
Very Black Corner järjestää syyskuussa alkeiskurssit vapaaottelussa, thainyrkkeilyssä ja CrossFitissä. Tarkemmat ajankohdat löytyvät salin kotisivuilta www.veryblackcorner.com.
Suosituimmat
- Hyviä uutisia Porvoon taloudesta 6
- Neljän lapsen futisäiti: Näin selviän arjen ruokarumbasta 6
- Gammelbackalaiset nostivat kaupunginosansa äänestysaktiivisuutta
- ”Jos vaan olisi varaa ottaa lapset pois päiväkodista” 6
- Talven pakkasennätys -30,1 astetta 1
- Tiikerit porvoolaisia terävämpiä omassa kotiluolassaan
- Porvoolainen nyrkkeilylupaus hioi SM-kuntoaan Ervin Kaden leirillä
- Jatkuuko Haavisto-ilmiö toisella kierroksella? 590
Uusimmat
- Tiikerit porvoolaisia terävämpiä omassa kotiluolassaan
- Hyviä uutisia Porvoon taloudesta 6
- Gammelbackalaiset nostivat kaupunginosansa äänestysaktiivisuutta
- ”Jos vaan olisi varaa ottaa lapset pois päiväkodista” 6
- Mikaela Nylander palkitsisi nuoria Junior-Runebergillä 4
- Timo Koiviston vesinokkaeläin voitti Korkeasaaren jäänveistokilpailun
- Porvoolainen nyrkkeilylupaus hioi SM-kuntoaan Ervin Kaden leirillä
- Endurolupaus Mikael Miettinen maailmanmestarin tiimiin
Uusimmat blogit ja kolumnit
Katso kestotilaajan klubiedut
Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Jokamiehen markkinat
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa sunnuntaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista. Klikkaa palveluun.


Päivän kysymys
Tapahtumat
Liity Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.


