Kommentit
Onko kukaan kokeillut kylmäsavustaa "Kylmäsavugeneraattorilla"?
En ole kokeillut, mutta kuulin hyvän reseptin Lohjalla.
Olkaa hyvä:
- yksi tynnyrimallinen, pönähtänyt poliitikko
- 4 cl konjakkia
- 1 hyvin pöyhitty kana
- 1 kananmuna itsensä munaukseen
Laita pöyhitty kana tynnyrimallisen poliitikon viereen. Käske kanan kaakattaa ja riko kananmuna hitaasti valuttaen poliitikon pääle. Laita tynnyrimallinen poliitikko ja pöyhitty kana "Kylmäsavugenaraattori" ja vie se mahdollisimman kauas ongelmajäte laitokselle ja jätä sinne.
Nauti sen jälkeen konjakit
Tarkoitatko savustaja näitä valmiina myytäviä malleja?
Lohjalla on ainakin pari kaveria,jotka tuon kylmäsavustuksen osaavat. Toinen heistä vilahti jopa tv,n ruokaohjelmassa. Makoisaa kylmäsavulohta olen molemmilta saanut. Siitä ei kala maultaan parane.Vieläkin on pakkasessa pari filettä. Kylmäsavustetun kalan suolaus tasaantuu,kun fileen antaa muhia pakastimessa jonkun päivän.
Juu. Se sellainen pieni laite mikä laitetaan johonkin laatikkoon. Kuulemma hyvää tulisi.
Joskus takavuosina väsäsimme ihan omin käsin kyseisen laitteen. Huomattiin siinä savotassa että olennaisinta hommassa oli itse laatikon teko ja nimenomaan se että lämpötila pysyi riittävän alhaisena. Etenkin kalan kanssa kannattaa olla tosi tarkkana ettei tule ikäviä yllätyksiä, prosessi on sellainen että huonolla tuurilla pöpöt jylläävät.
Nykyään näyttää olevan myös malleja joissa on jonkinlainen laatikko mukana. Kokemusten perusteella ostaisin itse sähköllä toimivan (helposti säädettävä) savun tuottimen ja askartelisin laatikon itse (paras olisi vanha pieni jääkaappi).
Homma vaatii askartelua ja opettelua mutta kyllä itse tehty on parasta.
Onnea matkaan
Tämmöinen värkki
"Pro Q kylmäsavugeneraattori on patentoitu uutuus, joka tuottaa savua jopa kymmenen tunnin ajan. Tätä laitetta voi käyttää missä tahansa savustuslaitteessa, tai vaikkapa vanhassa jääkaapissa. Pro Q kylmäsavustin ei tarvitse sähköä, kaasua tai muuta ylimääräistä polttoainetta, vain savustuspurua ja sytytyksessä käytettävän kynttilän".
Mikrokulmassa ja Kallen Sumpussa ainakin myytävänä.
Osallistu keskusteluun
Emme ota kommentteja vastaan viikonloppuisin. Voit osallistua keskusteluun jättämällä kommenttisi maanantain klo 8.00 ja perjantain klo 16.00 välisenä aikana.





















