PORVOO | Porvoon suomalainen seurakunta tarjoaa kuorolaulun iloja myös niille, joita arveluttaa, voinko juuri nyt sitoutua säännölliseen harjoittelemiseen ja jopa esiintymisiin. Lauletaan kuorossa -iltoja järjestetään joka toinen viikko, vuorotellen Lundinkadun seurakuntakeskuksella ja Gammelbackassa. Viime syksyyn asti lauluiltoja vietettiin Kuorokoulu-nimellä.
Kuoroilun kevätkausi on nyt avattu ja mukaan voi tulla koska vain, rohkaisee kanttori Jarkko Yli-Annala.
– Mukana on hyvin erilaisia ihmisiä. Osa ei ole laulanut aiemmin ollenkaan, osa on ollut lauluilloissa mukana useamman vuoden, Yli-Annala kertoo.
Porvoolainen Leena Kokoi kuuluu jälkimmäisiin. Hän on laulanut koko ikänsä ja alkoi käydä seurakunnan laulutapaamisissa noin viisi vuotta sitten. Hän kertoo laulavansa myös kotona ja autossa.
– Olen sitä ikäpolvea, joka on laulanut kansakoulun laulukirjan kannesta kanteen. Alitajunnasta voi pongahtaa mieleen ihan mitä tahansa.
Lauletaan kuorossa -ilta järjestetään seuraavan kerran 16.2. Gammelbackan seurakuntakeskuksessa, Viertotie 1, klo 18 ja sen jälkeen 29.2 Porvoon suomalaisen seurakuntakodin musiikkisalissa, Lundinkatu 5, 4. kerros, klo 19.