Kesätöiden haku on täydessä vauhdissa

Paikalliset
Kommentoi

PORVOO | Siivous- ja myyntialan kesätöitä on mukavasti tarjolla itäisellä Uudellamaalla, kertoo nuorten työllistymisprojekti VarmaDuunin työntekijä Veera Lahti. Varastotyö kiinnostaa nuoria kaikkein eniten, mutta sitä löytyy niukalti.

Lahti neuvoi tänään torstaina nuoria työnhakijoita Lähtölaukaus kesätyönhakuun -tapahtumassa Ohjauspisteessä Rihkamatorin laidalla. Parisenkymmentä nuorta löysi neuvontapisteeseen tapaamaan työnantajia ja kuulemaan käytännön työnhakuneuvoja.

Lahti kuvailee varsin tyynesti Porvoon seudun työtilannetta. Töitä tuntuisi olevan tarjolla vähintään saman verran kuin vuosi sitten, vaikka taantumassa tai ainakin sen pelossa eletään.

Lukiolainen Miika Soini työskentelisi mielellään ensi kesänä kaupan alalla. Hän on 16-vuotias, ja jo tehnyt monen nuoren himoitsemaa varastotyötä. Hän työskenteli viime kesänä Ingmanilla. No, millaista oli?

– Palkka oli kyllä hyvä. Mutta ei se ollut sen arvoista. Kesä oli kaunis, ja varastossa kuuma, Soini kertoo.

Nuorten VarmaDuuni-projektin neuvontapalvelu toimii osoitteessa Rihkamakatu 4 torstaisin kello 12–16 ilman ajanvarausta.

Käyttäjän Ulla Mether kuva
Ulla Mether

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.