Kommentit
Meno oli hirveää jo aamulla klo 9. Esim. Nesteen kulloon rampissa auto päin kaidetta. Täysperävaunullisen rekan perässä ei nähnyt 50 m mitään silti ihmiset ajoivat yli 100km/h tähän seinään. Ennen Lahdentietä oli naiskuljettajan perään paukannut iso paku.
Läksin töistä keskustasta klo 14.50- Koko liikenne seisoi. Sturekadulla oli yksi kaista pois kun bussi oli ajanut kuorma-auton perään. Autot oli jätetty siihen? Hallo? Monet ajoi punaisilla muilta kaduilta Sturenkadun yli.
Klo 16.20 pääsin Lahdentielle, joilloin autonraadot alkoi näkyä about 70 kpl oli tien sivussa ja vastaantulevilla 20 kpl.
Kuorma-autot ja rekat oli lähteneet kolaripaikoilta samoin bussit.
Oisko kolarien syinä nastarenkaiden puuttuminen ja lumipyrystä piittamattomuus, moinikaan ei käyttänyt takasumaria? Keli ei ollut liukas. Perjantaina on paljon kokemattomia kuskeja liikenteessä, kun lähdetään viikonloppuna johonkin. Tietysti ne, joiden perään ajettiin eivät voineet mitään. Ajakaa iisisti....
Syy arkuuteen käyttää sumuvaloja voi olla siinä, että monet autoilijat tuntuvat ärsyyntyvän pahasti siitä, jos joku käyttää heidän mielestään syyttä sumuvaloja. Kuulemma ne häikäisevät ja muutenkin ärsyttävät teiden kunkkuja. Aremmat jättävät sitten kokonaan käyttämättä, vaikka tilanne sitä vaatisikin.
Myös poliisin puuttuminen sakonuhalla,jos sumuvaloilla ajaa.Ei riitä että itse tulkitsee ne tarpeelisiksi,poliisin tulkinta ratkaisee.
Porvoon liikenteen linja-autot ajavat kylläkin aivan liian lujaa moottoritiellä. Kun muu liikenne ajaa 80 km/h myrskyssä niin todella usein! linja-autot ohittelevat satanen lasissa. Tilanne nopeudet kunniaan bussikuskit!
Porvoon liikennne olisi voinnut tiedottaa nettisivuillaan että liikenne ohjataan ajamaan 170-tien ja Itäkeskuksen kautta!
















