Uudenmaan maakuntaviestit viikon kuluttua Kokonniemessä

Urheilu
Kommentoi

PORVOO | Perinteikkäät hiihdon maakuntaviestit sivakoidaan ensi viikon keskiviikkona Kokonniemessä. Kilpailun maali- ja vaihtoalue sijaitsee Hellberg-hallin luona, missä yleisökin pääsee seuraamaan tapahtumaa aitiopaikalta.

Uudenmaan maakuntaviestit järjestetään Porvoon seudulla kolmatta kertaa. Kerkkoon Urheilijat on järjestänyt kisat vuosina 1953 ja 1977. Tänä vuonna 110 vuotta täyttävä Porvoon Akilles isännöi tapahtumaa ensimmäistä kertaa. Maakuntaviestit piti alunperin hiihtää loppiaisena, joka on normaalisti maakuntaviestipäivä kautta maan. Porvoon lumitilanne siirsi tuolloin tapahtuman.

– Nyt olosuhteet ovat talviset. Enää tarvitsee jännittää pakkasta. Viime viikolla jouduimme pakkasen vuoksi perumaan sarjakilpailut, mutta toivotaan, että mittari ei painu alle 20 pakkasasteen, Akilleen hiihtojaoston puheenjohtaja Lars Meyer pohtii.

Porvoon kisojen pakkasraja on Hiihtoliiton sääntöjen mukainen.

– Mikäli tuntia ennen starttia on 20 tai enemmän pakkasta, niin kisojen direktoraatti kokoontuu. Nuorilla rajana on -17 astetta, Meyer opastaa.

Maakuntaviesteissä on neljä eri sarjaa. Seuratuin sarja on A-sarja, joka starttaa kello 19. A-sarjan joukkueissa on kuusi hiihtäjää (neljä miestä ja kaksi naista). B-sarjassa hiihtävät juniorit eli 12–16-vuotiaat tytöt ja pojat. B-sarja lähtee kello 18.

C-sarja on ikämiesten sarja eli siinä hiihtävät 35-vuotiaat ja sitä vanhemmat. D-sarjaan lähtevät vastaavasti niin sanotut puulaakijoukkueet, jotka koostuvat hiihtäjistä, joilla ei ole lisenssiä. Puulaakijoukkueissa on neljä hiihtäjää, jotka kaikki hiihtävät 3 kilometrin lenkin.

A- ja B-sarjoissa kolme ensimmäistä osuutta hiihdetään perinteisellä hiihtotavalla ja kolme seuraavaa vapaalla hiihtotavalla. C- ja D-sarjoissa kaksi ensimmäistä 3 kilometrin lenkkiä sivakoidaan perinteisellä ja kaksi jälkimmäistä osuutta vapaalla tavalla.

Aina voi tietysti laittaa oman joukkueensa pystyyn ja lähteä testaamaan vauhtiaan vaikkapa puulaakisarjaan. Ilmoittautumisista löytyy tarkempia ohjeita Akilleen nettisivuilta Akilles.fi/hiihto.

Käyttäjän Marko Enberg kuva
Marko Enberg

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.