Kuninkaanportin hypermarketit aiotaan haudata tältä erää

Paikalliset
Kommentoi 69

PORVOO | Porvoon kaupunki on hylkäämässä Kuninkaanportin hypermarketit, koska se ei usko, että ympäristöministeriö sallisi niiden rakentamisen alueelle. Asiaa koskeva linjanveto on tarkoitus tehdä Porvoon valtuustossa 29. helmikuuta.

Esillä on ollut ajatus marketien siirtämisestä lähemmäs asutusta moottoritien eteläpuolelle Eestinmäen lähelle, mutta kaupungin virkamiehet eivät pidä tätä kaavoituksellisesti yhtään helpompana tapauksena. Virkamiesten mukaan Porvoon keskustaan voitaisiin rakentaa suuriakin uusia kaupan yksiköitä, kuten meneillään oleva Sokoksen laajennus osoittaa. Helppoa se ei olisi.

Porvoon apulaiskaupunginjohtajan Fredrick von Schoultzin mukaan kiireellisintä on määritellä, mitä Porvoo maakuntakaavassa Kuninkaanportilta haluaa. Sen jälkeen on aikaa miettiä, löytyykö Citymarketille ja Prismalle paikka muualta Porvoosta.

Lue lisää perjantain Uusimaasta.

69 kommenttia Kommentoi
Käyttäjän Jyrki Hämäläinen kuva
Jyrki Hämäläinen

Kommentit

10.2.2012 10:05

Eli Porvoo jää ikuisesti Helsingin lähiöksi. Onneksi on olemassa Itäkeskus ja Viikki jossa on oikeat marketit.

10.2.2012 10:15

Juuri näin, täytyy ilmeisesti Länsi Porvoolaisena alkaa harkitsemaan muuttoa sinne missä palveluita oikeasti käyttää.

10.2.2012 10:33

Nyt kun tuli uusi kuntakartta niin kyllä Porvoo on muuten hieno uusi keskus kummalla ehdotuksella vaan ei ole ainoatakaan hypermarkettia. Onko muuten ainoa uudessa kuntakartassa tälläinen uusi kunta.

13.2.2012 11:05

Juurikin näin täyttä pelleilyä ja menetettyjä työpaikkoja kun näitä hypereitä ei Porvooseen saada. Ei kai nyt hypermarketteja missään voi keskustaan rakentaa..haloo. Kuninkaanportissa ei ole paikkana mitään vikaa ne hyperit on joka ikisessä kaupungissa jossain kaupungin laitamilla asiasta pitää nostaa kunnon keskustelu mediaan jos tämä on kiinni pelkästään maakuntakaavasta.

10.2.2012 11:22

Tämä linjanveto oli odotettavissa, koska RKP on käynyt jo vuosia viivytys taistelua asiasta. Näyttää olevan heidän vuosien takainen slogani "pieni on kaunista" olevan edelleen johtoajatuksena. No seuraukset on nähtävissä esim. entinen Tammisaari vanhoine puutaloineen todella järkyttävä näky. Ei sovi nykyaikaiseen ajattelumalliin. RKP osaa taidokaasti sotkea kehitystä ja puolustaa omia arvojaan, tosin kokonaisuuden kannalta kyseenalaisia.

10.2.2012 11:45

Niinpä...myös keskustan pienet erikoisliikkeet näivettyvät, kun ihmiset vievät rahansa Itäkeskukseen ja Jumboon, josta löytyvät samalla erikoiskaupat. Jos Kuninkaanportissa voisi hoitaa isot kauppa-asiat, tulisin hakeneeksi erikoisuudet keskustasta. No nyt en edelleenkään hae. Hienoa liittyä tähän fiksuun Porvooseen...

10.2.2012 12:19

Voi elämän kevät.... ja tuollaisia päättäjiä olisi katseltava jatkossa jos pakkoliitokset toteutuvat. Kyllä parempia perusteita täytyisi löytyä, kuin ettei uskota rakentamista sallittavan. Usko ei riitä, pitää olla esittää faktoja. Kyllä on yritettävä, ei tästä muutoin mitään tule. On siinä rahat menneet hukkaan koko Kuninkaanprtin tähän astisessa rakentamisessa, jos jätetään nyt näivettymään koko alue! Porvoon keskustassa ei ole kauppoja joissa voisi asioida, eikä parkkiasiat ole kunnossa. Jatkossakin lähdemme porukalla vaate- ja muille tavaraostoksille Helsingin suuntaan. Kiitos ja näkemiin. Rkp on sieltä syvältä.

10.2.2012 12:42

Voitaisiinkos tästä järjestää jonkinmoinen demokraattinen kansanäänestys? Totuushan on, että Suomi pyörii kaupalla. Typerää, että ihmiset pakotetaan viemään rahat (ja työpaikat eli verot) muualle. Porvoon politiikkaa :(

10.2.2012 12:48

Kaikkeen ei paukut riitä. RKP haluaa saaristotien.

10.2.2012 12:57

On se hienoa, kun politikot ei ota selvää mitä sinne Kuninkaanporttiin oikeasti saa tehdä eli mitä maakuntakaava sallii!!! Ensin menee vuosi tolkulla hypermarkettien pyörittämiseen ja nyt mietitään saako sinne tehdä edes outlet aluetta.
Parempi on, että siirrettään nämä politikot sinne. On kokoustilaa ja muuta tilaa mistä valita. Kaupungin talosta ravintola, kahvila ja ei tarviste edes sitä uutta taloa kaupungin hallinnolle rakentaa kaupungintalon taakse. Sillä kyllä Kuninkaanporttiin mahtuu ja sitähän nämä päättääjät ovat haluneet ihan oman Kuninkaanportin.
Muistakaa kuntavaalit lähenee ja vain äänestämällä vaikutat.

10.2.2012 14:32

Suomessa virkamiehet päättävät ministerien siunauksella. Porvoon kaupunginvaltuuston hypermarket-päätöksellä ei ole siinä rinnalla mitään arvoa. Jos Porvooseen liitetään ympäristökuntia, kaupungissa on 75 000 asukasta mutta ei yhtään hypermarkettia. Porvoo jää Helsingin itälaajenemisen takamaaksi.

10.2.2012 16:46

Kiitos RKP. No ei se mitään joka tapauksessa jumbo tai Lahti kutsuu kun haluaa ostella enemmän. Ja jos ei sinne halua lähteä niin Järvenpäästä löytyy jo kunnon marketit joissa tulee viikoittain käytyä... edullisemmilla ostoksilla kuin Porvoossa...
Kesällähän Mäntsälästäkin löytyy isompi citymarket kuin Porvoosta...

13.2.2012 20:18

Katse eteenpäin ja lopetaan parkuminen! Suorastaan LOISTAVA jossain palstoilla väläytetty idea Kuninkaanporttiin tulevasta outlet-myymälöiden keskittymästä pöydälle ja suunnitteluun. Keskittymä, joka puuttuu etäläisestä(kin) Suomesta kokonaan. Perspektiiviä antamaan ja mielikuvitusta mahdollisuuksista ruokkimaan: Tukholman pohjoispuolella sijaitsevaan vastaavaan laadukkaiden liikkeiden keskittymään ajetaan massoittain jopa Suomesta asti.

Valittamisen sijaan suosittelen lähtemistä pikaisesti selvittämään mainitun idean toteutumismahdollisuuksia. Väitän että kokonaisuutena tämä meidän oloissa täysin uniikki outlet-keskittymä tulisi olemaan aivan omaa luokkaansa houkuttelevuudeltaan, myös turisteja aina itänaapurista asti ajatellen - Prismoihin ja Citymarketteihin tätä(kään) kohderyhmää emme saa pysähtymään. Työllistävistä vaikutuksista puhumattakaan.

Porvoo tiedetään ja tunnetaan omaleimaisena, persoonallisena ja kauniina pienenä kaupunkina muualla Suomessa. Jatketaan tällä fiksulla ja houkuttelevalla tiellä, vahvistetaan tätä mielikuvaa luovin, mielikuvituksellisin ratkaisuin olemalla suunnannäyttäjä ja dynaaminen kaupunki - annetaan kouvoloiden ja keravien pitää hypermarkettinsa ja karvanoppansa, tehdään yhdessä Porvoosta positiivinen, joustava edelläkävijöiden kaupunki.

14.2.2012 20:53

Juuri näin. Turha kitistä, katse eteenpäin ja kohti uusia tuulia.

14.2.2012 12:54

"Porvoo tiedetään ja tunnetaan omaleimaisena, persoonallisena ja kauniina pienenä kaupunkina muualla Suomessa" - HAH HAH HAA - suuret on luulot :)
Outlet - kuolleena kuopattu ajatus - näitä on yritetty joka puolella ja kaatuneet "kauniisti" - no pistetään ne samaan konkurssiryppääseen kun muutkin Kuninkaanportin liikkeet

14.2.2012 13:01

11 vuotta on meidänkin perheen rahat mennet suurimmaksi osaksi Jumboon ja Itäkeskukseen, vaikka Porvoossa asutaankin. Tämä on ihan käsittämätön päätös, koko Kuninkaanportti jää torsoksi ilman Cittaria ja Prismaa. Niiden takiahan suuri osa nykyisistäkin liikkeistä on sinne alun perin houkuteltu. Herää Porvoo!

14.2.2012 13:34

Citymarket, Prisma, ABC - nuo porvoolaistenkin kovasti janoavat elämyspuistot ja vapaa-ajankeskukset. Miksi asua Porvoossa jos kaupunki ja sen palvelut ei miellytä? Jos sisältäpäin ei nähdä Porvoon ainutlaatuisuutta, kuten mm. toimivan ja elävän keskustan merkitystä pienelle kaupungille, pitää se muualta tulla kertomaan ja mainituin asetuksin esimerkiksi hypermarketit kieltämään.

Jos Porvoo ei tarjoa kirjoittajille mitään, vaan aika kuluu maristessa kun mäntsäläisetkin jopa pääsee vapaa-aikaansa isompaan kauppaan viettämään, niin yksi erittäin toimiva vaihtoehto on muuttaa kuntaan missä ko. hypermarketit löytyy. Ja niitähän kaupunkeja tässä maassa riittää, toisin kuin eläviä ja kauniita pikkukaupunkien keskustoja. Toinen hyvä vaihtoehto on tutustuminen paremmin omaan kotikaupunkiin, sen ainutkertaisuuteen tässä maassa - ja sitä kautta löytää parempi itsetunto Porvoolaisena, ihmisenä.

14.2.2012 13:52

Äläs nyt. Kyllä porvoolaisuuteen näyttää kuuluvan olennaisena ainesosana yleinen tyytymättömyys omaan kotikaupunkiinsa:)

14.2.2012 15:03

Porvoon keskusta on aika tukossa jo nyt. Miksi pitäisi sinne keskittää kauppaa? Hullun hommaa. Miksei Porvoossa voisi olla kunnon marketteja niin kuin muuallakin. Ei voi kuin ihmetellä...

14.2.2012 16:19

Miksi asua Porvoossa ? Meille Porvoo on kiva nukkumalähiö lähellä Helsinkiä - ostokset teemme Jumbossa ja säästämme etelänmatkan verran rahaa vuodessa halvempien hintojen muodossa :) Kannatta käydä ostoksilla Vantaalla niin jää raha matkusteluunkin :)

14.2.2012 21:11

Kannattaa lukea selvitys, mikä aiheesta joulukuussa ilmestyi. Löytyy Porvoon nettisivuilta.
Kun aikoinaan hypereitä alettiin hinkua Kuninkaanporttiin, olisi se yli kaksinkertaistanut Porvoon myymäläneliöt. Se olisi samalla tarkoittanut joko kaikkien porvoolaisten lähes jokaisen ostoseuron pyöräyttämistä hyperissä, tai koko Porvoon talousalueen (naapurikunnat mukaan) asukkaiden ostosmatkojen suuntautumista vain ja ainoastaan Porvooseen, eli moni pikkukauppa olisi pannut lapun luukulle.
Tämän ajankohdan jälkeen on Porvooseen rakennettu ainakin 10 000 neliötä lisää vähittäiskauppatiloja (uudet myymältä + laajennukset).
Hyperidea perustui alun alkaen sille, että ohi ajavat venäläiset yms pysähtyvät hypereihin, mutta liian kaukana ne olisivat moottoritiestä sellaiseen tarkoitukseen eikä motaria pitkin sentään niin suuria määriä ihmisiä aja. Eri asia joskus vuosien päästä tuo hyperasia, mutta trendi on jo mennyt osittain ohi. Pikkukaupat saavat yhä suuremman suosion.
Saaristotietä haluavat lähes kaikki, ei se ole RKP:n haave sen kummemmin kuin muidenkaan. Se olisi ratkaisu moneen pulmaan: keskustasta turha autoilu pois, parempi ilma, sorarekat ja muu raskas liikenne Saaristotielle, Skaftkärr- hankkeelle ehdoton jne,

14.2.2012 21:29

On metkaa huomata, että esim. Kannelmäessä (siis Hesassa) jos joku ei sattuisi tietämään on Prismaa laajennettu, eikä soraääniä ole kuultu. Siellä ostarin pikkupuodeista monet ovat lopettaneet, mutta asukkaat eivät itke perään. Ollaan ymmärretty ajan tehokkuusvaatimukset, eikä haluta elää pienissä ympyröissä. Porvoossa jotkut haluavat pienimuotoista elämäntapaa, mutta enemmistölle, jonka pitäisi pystyä määräämään suunta näytetään punaista valoa. Sanon edelleen, että "pieni ei ole kaunista" eikä toivottavaa. Porvoo ei ole muuta kuin nurkkakuntainen takapajula. Pitäisi tulla keskiajalta nykyaikaan.

15.2.2012 10:31

Jokainen yrittäjä on erittäin tervetullut Kuninkaanporttiin.

Rak laki (2011) ja maakuntakaava rajaa rakennuksen koon 2000m2:in valitettavasti.

Tosiasiat on vain joskus tunnustettava.
Porvoo nukkui onnensa ohi vuosituhannen vaihteessa.

Kaupallista kevättalvea Juha Elo ps KaKela:n jäsen

15.2.2012 13:32

SOK rakentaa tänä vuonna 7 uutta Prismaa ja Kesko useita Citymarketeja lisää - Porvoo uinuu onnensa tai Eurojensa ohi ! Olisi kiva tutkia paljonko Euroja menee nyt Vantaalle ja Helsinkiin... ne haalimalla nuo uudet neliöt kyllä olisivat tarpeen. Pääasiahan tässä olisi kunnon kilpailu, että saisimme hinnatkin pääkaupungin tasolle. Itse en suostu maksamaan "Porvoo lisää" kun sillä rahalla käyn perheen kanssa kerran vuodessa etelässä...Miten on mahdollista, että Lahteen, Kouvolaan ym nousee uusia Hypereitä mutta Porvoo ei saa niitä - tunnustakaa vaan "sisäpiiri" että ette edes halua niitä tänne vaan suojelette "upeata elävää keskustaa" jonne kuitenkin joutuu lähiöistä ajamaan autolla kauppaan... sinne sumppuun ja kiskontahintojen kauppoihin en kyllä mene - Vantaa kutsuu :)
Porvoo pysyy tällä menolla "pienimuotoisena" tuppukylänä jonka muuttovirta kääntyy pian negatiiviseksi..

17.2.2012 14:21

On ne Porvoon ulkopuolelle menevät euromäärät tieodossa. Mutta tiedossa ei ole se, kuinka paljon niistä jäiisi Porvooseen jos hyperit tulisivat. Moni ajelisi silti Kehä III:a pitkin kaupasta toiseen, samalla erikoiskaupoissa asioiden.

15.2.2012 15:03

Siis,voi vain kysyä Suhoselta mikä on tärkeintä ? pikkuputiikkien etu vai kuluttajan etu? Vanha sanontahan kuuluu, että "asiakas on aina oikeassa" eikö vain? Nykymaailmassa kilpailu on kovaa, ja niin pitää ollakin. Asiakas ei ajattele kauppiasta, vaan omaa hyötyään. Hyperit tuo asiakkaalle vaivattomuutta kun lähes kaiken saa saman katon alta. Onneksi en itse asu Porvoossa, vaan lähikunnassa, eli olen keskittänyt ostokseni hypereihin ja teen niin vastakin ihan periaatteen vuoksi "ei euroakaan Porvoon kauppiaille".

20.3.2012 05:08

Minusta hyperit eivät ole vaivattomia vaan kammottavia. Pitkiä matkoja saa kävellä maitopurkille ja kahvit löytyy ihan toisesta nurkasta. Tasan tarkkaan tavaroiden sijainnit sijoitetaan niin, että reitin varrella on paljon houkutuksia ja ihmiset tekee heräteostoksia, kyllä kauppiaat sen tietää ja siihen kannattavuus pitkälle perustuu.
Minusta kuluttajan etu on kauppojen saavutettavuus eli kävelymatkan päässä peruselintarvikkeet, kaikillahan ei ole autoa, eikä halua käyttää sitä tavalliseen kaupassakäyntiin. Kahden lapsen äitinä olen vakaasti sitä mieltä, että kovinkaan usein ei tarvitse kauppaa mistä "kaiken saa saman katon alta". Peruselintarvikkeet saa pienemmästäkin kaupasta ja kun kauppa on lähietäisyydekkä, on helppo opettaa lapsetkin asioimaan pienestä pitäen.

15.2.2012 16:21

Suhoska voisi jokus pitää liikennelaskentaa moottoritien varrella niin olisi ajan tasalla hurjista liikennemääristä jotka Porvoon idyllisen kaupungin ohi ajelee päivittäin. Voisipa joku eksyä Hyperiin piipahtaessa käymään motarin "lähellä" vanhassa kaupungissakin...

20.3.2012 05:14

Aihetta on tutkittu, mutta kysynpä vaan, kuinka moni oikeasti pysähtyisi yhteen hyperiin tai kahteenkaan? Pitäisi olla jotain muuta houkutinta ja ajoyhteys paljon vaivattomampi kuin Kuninkaanporttiin.

15.2.2012 17:48

Lopputuloksena Kuninkaanportissa asiointi vähenee ja alue näivettyy. Tamolasta siirtyvät tellisuusyritykset Kuninkaanporttiin ja Tarmolassa korvataan vanhat rakennukset uusilla kauppakiinteistöillä. Toivottavasti se alue tehdään toisella tapaa kuin Kuninkaanportti. Yksi iso kiinteistö, johon sijoitetaan kaikki kaupat. Yhteiset pysäköintialueet ympärille, niin saadaan toimiva kokonaisuus tukipalveluineen.

15.2.2012 19:11

Kuninkaanportin hypermarkettien haikailu olisi 0llut lopetettava ajat sitten ja niin kuin sanoin keskityttävä keskustankauppojen kehiitämiseen. Kävelykeskusta on paras vaihtoehto,kun se vain toteutuu tarpeeksi laajana.

15.2.2012 22:28

Kuninkaanportti, eikä kunnollista markettia tulossa? Kuninkaanportti, täynnä hiljaisia ostoshalleja pulassa. Voi hyvää päivää!

16.2.2012 08:29

Niinpä. On siellä sentään liikenneympyrä, Shelli sekä Musti ja Mirri. Varmaankin kohta tulossa hotellihanke hoho.

16.2.2012 06:18

Toivottavasti ei valtuusto lähde ajamaan Kuninkaanportti alas,Tämä olisi suuri virhe,Sinne pitää rakentaa markett kauppa eikä antaa periksi kokomuksen virkamiehille
ynpäristöministeriössä,Suomen hallitus pitäisi siirtää niitä toisiin ja helpompia tehtäviin.Porvoolle tämä on erittäin tärkeä projekti ja eteenkin nyt, kun kuntauudistus on tulossa, tämä tulee olemaan uusi porvoon lippulaiva tulevaisuudessa.

16.2.2012 09:29

Miksi ruokakauppojen pitäisi olla hypermarketti luokkaa? Voisihan Kuninkaanporttiin tulla K-Market, Lidl, Valintatalo... Kesko voisi laittaa sinne Anttilan ja varmasti kävijöitä riittäisi. Kunnon isompi urheiluliike olisi tervetullut myös. Osla voisi tuoda sinne kodin Terran. Voi mitä kaikkea siellä voisi olla, jos ei jämähdetä ajatukseen, että mikään ei kannata ilman hypermarketteja.
Ennen kaikkea alueen liikenne järjestelyt täytyy tehdä sujuvimmiksi. Olisi mukava pystyä kävellen siirtymään liikkeistä toisiin. Autokaistatkin ovat hiukan oudot alueella. Osaa ajaa yhtä kaistaa ja osa ajaa kuin siellä olisi kaksi kaistaa rinnakkain. Parkkiruudut suuremmiksi, parkkipaikkojen sisäänajo kaistat levennettävä, alueen yleisilmettä piristettävä...jne.
Tuollaisenaan se on kyllä aika mitään sanomaton ja ei kutsuva.

16.2.2012 10:36

Suhoska vastaa kysymyksiin, että kuluttajan etu ei ole isot hyperit Kuninkaanportissa. Shoppailu on joillekin elämäntapa, ja siksi sinne Jumboon ja Isoon Omenaan ajetaan. Mukavinta on ostaa pienehköstä myymälästä, jossa ei tartte kävellä pitkiä matkoja maitopurkin takia. Itse kahdne lapsen äitinä tieedän, että kovin usein ei ole "kaikkea saman katon alta ostettavaa". Hyperit näivettäisivät pikkukaupat, kaikilla ei ole autoa, miten esim Kamppulan mummot kauppaan pääsisivät Hyperiin ja jos pääsisivät, eivät jaksaisi kävellä ympäriinsä. Keskimäärin ihmiset ostavat muutamalla kympillä per asiointireissu vähittäiskauppatavaraa, myymälän myynnin pitää vuodessa olla noin 7000 euroa per myymäläneliö, keskiverokuluttaja laittaa suunnilleen 2500 euroa vähittäiskauppaan per vuosi. Siitä vaan laskemaan, miten kaksi isoa hyperiä (20 000 * 2= 40 000 ) tulisivat kannattamaan, ja millaisia liikennemääriä tämä toisi mukanaan.

16.2.2012 12:22

Suhoselle kommenttina, että hyperit ovat myös eläkeläisille mielekkäät, usein näkee vaareja ja mummoja istuskelemassa ja seurustelemassa keskenään. Eli hyperit ovat monille myös yhteinen "olohuone", varmaan siksi myös että pieni kerrostalon "kanakoppi" voi tuntua yksinäiseltä. Kulkuyhteydet ovat vain järjestelykysymys jos halutaan. Tietenkin jos lähtökohtana on vain se, että ihmisiä ei muuttaisi Porvoon talousaluelle ja kaikki olisi pientä ja "ekologista" on kyseenalaista kehitystä. Kerava, Järvenpää sekä monet etelä-Suomen kaupungit ovat oivaltaneet kasvun merkityksen. Mielestäni Porvoossa todellinen syy taantumiseen on tämä ikuinen kielikysymys joka on todellisuudessa liioiteltu pelko.

17.2.2012 11:56

Kerava, Järvenpää ja mm. Hyvinkää ovat onnistuneet mahduttamaan hypermarketteja keskustaan siten, että sinne pääsee kaikilla kulkumuodoilla helposti. Porvoossako tämä ei onnistu?

17.2.2012 14:19

Porvooseen on tulossa niin monta yhteistä olohuonetta, ettei ne kaikki täyty millään. On Länsiranta, kirjastot lehdenlukusaleineen, Lundin kahvilat ja uusia tulee keskustaan.

16.2.2012 14:30

Suhoska - itse käyn Jumbossa hintojen vuoksi - etelässä käydään kerran vuodessa näillä säästöillä - ja vihreä - kävelykeskusta, jonne kuitenkin pitä tulla asuinlähiöstä autolla ?! mitä älyä ??? antakaa vain Porvoon jäädö kehityksestä ja kuihtua pikkuhiljaa. Vantaa ja Helsinki vetää pikkuhiljaa kaikki hintoja seuraavat Hypereihinsä. Säälittävää... :(

16.2.2012 17:01

Kyllä sitä ennen autojakin on kävelty. En tarkoittanut, että kävelykeskustaan tulltaan kävellen vaan järjestetään alue minne voi pysäköidä ja siitä kävellen.Vihreästi ajattelevat ystävänäni ovat pitäneet ajatusta hyvänä.On kunnallisvaalit tulossa ja Vihreiden kannatus nousussa,että kohti egolokisempaa elämää

20.3.2012 05:17

Tutkimusten mukaan keskimäärin päivittäistavarakauppaan käytetään noin 2500 euroa vuodessa per nenä. Vaikka hinta hyperissä olisi miten alhainen, ei tuosta summasta etelänmatkoja säästellä. Pitää huomioda matkalukut ja vie se jumboilu aikaakin.

16.2.2012 17:15

minneköhän keskustassa sen auton "ruuhkaikaan" saa - 6 henkisen perheen viikonlopun ruoat kun on helppo kantaa kotiin - kaikki 5 muovikassillista...
vai vihreiden kannatus kasvussa ??? Pressan vaalit oli henkilövaalit eikä mitään tekemistä kunnallisvaaleilla... uurnilla nähdään :)

16.2.2012 18:32

Keitä ovat ne diktaattorit, jotka näin älyttömiä päätöksiä tekevät. Keskustaan voisi ahtaa millaisia hypermarketteja vain, kunhan kaivaa parkkipaikat maan alle.

Hyvien liikenneyhteyksien ja parkkimahdollisuuksien, sekä kohtuullisen matkan päähän ahtaasta keskustasta muiden liike-ja kaupparakennusten yhteyteen ei taas voi rakentaa.

Paikkaan, jossa asiointi palveluja tarvitseville asiakkaille olisi helpointa. Ei voi kuin ihmetellä.

16.2.2012 19:19

Minulle riittäisi vähän isompi ruokakauppa Kuninkaanporttiin, asun siis Porvoosta 13 km Sipooseen päin. Hoitaisin siellä päivittäistavaraostokset ja kävisin tarvittaessa keskustassa. Nyt keskustassa käyminen on hiukan haastavaa kun parkkimaksut on niin korkeat eikä oikein ehdi lyhyessä ajassa juosta kaikkia asioita pienten lasten kanssa kaupasta toiseen. Muuten kannatan kyllä elävää keskustaa; mietin vain käytännössä miten se toimisi kun Porvoon infra on kuitenkin mitä on? Oikeasti, keskustan ulkopuolellakin asuu paljon porvoolaisia... No, ehkä viikonloppuisin olisi aikaa kävellä siellä lasten kanssa ostoksilla, arkenahan tuo olisi mahdotonta töiden jälkeen (siis jos tulisi tällainen kävelykeskusta). Tosin käytän kyllä vapaa-aikanikin mieluummin muuten kuin "shoppailemalla". Tarmolan kehittäminen on ihan ok, ihmettelen vain miten se olisi ympäristöystävällisempää (viittaan tässä ympäristöministeriön päätökseen ettei Kuninkaanporttiin saada hypermarketeja koska alue on kaupungin ulkopuolella) kun kaikki ajavat sinnekin autoilla? Jopa täältä asti. Jotainhan sinne Kuninkaanportiin olisi hyvä saada, jos ei muuta niin hyvä ehdotus tuo hallinnon ja virkamiesten siirto sinne. Sitten voisi ainakin ajatella ettei mennyt rahat ihan hukkaan :)

16.2.2012 23:25

Kuninkaanportin kehittämisen ja siellä olevien yritysten tueksi, on tärkeää että Kuninkaanporttiin sijoitetaan vähintään kaksi Supermarkettia, jotka toteutetaan kauppakeskustyylisenä ratkaisuna, koska aika on ajanut pelkkien peltomarkettien ohi. Tähänkin yhteyteen voi sijoittaa sitten niitä pikkuputiikkeja ja vaikkapa kahviloita. Jos kaupunki aikoo edelleen olla aktiivinen radan saamiseksi Porvooseen, tulee meillä olla täällä olemassa valmis asemakeskus. Tämä edellyttää myös asuntorakentamista Kuninkaanportin tuntumaan. Porvoon luontainen laajenemisalue on pääkaupungin suuntaan, jos me halutaan edes jollain tavoin olla kehityksessä kyydissä.

Tällä hetkellä näyttää hankalalta että maakuntakaavaan saataisiin erillismerkintä hypermarketeille. Sen verran kylmää kyytiä ympäristöministeri Vapaavuorelta (Kok) taannoin tuli. Tästä huolimatta olisi nyt aiheellista selvittää asia esim. ELY-keskuksen kanssa sanovat jarruttelijat tässä nyt mitä tahansa. Liikoja en kuitenkaan asettaisi tälle odotuksia, sen verran tuhoisa näiden Porvoon jarruttelijoiden ja edellisen hallituksen ympäristöministeriön aikaansaannokset tässä asiassa ovat olleet. Sääli vain jos näiden takia Porvoo jäi tästäkin junasta. No saavatpahan naapurikaupungit nämä meidän työpaikat ja kauppaeurot.

17.2.2012 00:57

Sipoolaiset olkaa viisaampia ja laittakaa Iso marketti-alue Sipoon itä-puolelle,moottoritien varteen.
Saatte varmasti Porvoolaisia asiakkaita, jotka työmatkallaan pysähyvät tekemään ostokset. Sekä kesäisin mökkeilijät.
Alko, pankkiautomaatti, pitsaravintola ja bensa-asema samaan kompleksiin. Muutama vaateputiikkikin varmasti menestyisi...?

17.2.2012 10:02

Olen samaa mieltä kuin Eskola. Turha hakata päätä seinään, kun seinä ei aukea sillä. Saattaahan olla, että ajan myötä mahdollistuu isomman kauppakeskuksen rakentaminen Kuninkaanporttiin, mutta nyt pitää lähteä liikkeelle supermarket- tyyppisesti. Faktat vain eivät tahdo aueta kaikille. Trendi on toisaalta se, että yhä enemmän ihmiset alkaa asioida erikoiskaupoissa.
Ikävä kyllä Porvoon päättäjien virhe on monissa asioissa ailahtelemiinen ja päättämättömyys. Ensin juostaa lujaa eteenpäin, otetaan täyskäännös ja taas mennään. Kaavoitusasiat ovat pitkäjänteisyyttä vaativia asioita, suunnitelmallisuutta lisää toivoisin.

17.2.2012 14:22

se pään hakkaaminen seinään johtuu Porvoon päättäjien surkeasta ammattitaidosta - näitä kirjoituksia kun vielä lukee niin ei voi muuta ehdottaa kuin rakentakaa Porvoon ympärille korkea muuri, ei porttia ja antakaa kylän uinua ruususen unta :) Kyllä ne euto muille kaupungeille kelpaa ja ottavat avosylin myös Porvoosta pian suuntautuvan muuttovirran vastaan - Porvooseen jäävät vain vihreät ja rollaattoriporukka jotka saavat rauhassa kierrellä toria ympäri :)

21.2.2012 14:19

Seuraava olettamus on luultavasti puhdasta puppua mutta kirjoitan sen silti koska joku tässä haisee, päättele itse.

Syylliset Porvoon hypermarket-tradegiaan ovat sijoittajat jotka ovat roposensa satsannut itäkeskuksen ja kehä 3-liikekeskuksien kiinteistöihin. He näkevät koko itä-uudenmaan pelkkänä liikenneväylänä mistä veli venäläinen pitää kulkea nopeasti ja mukavasti, mutta kukkaronnyörit tiukasti kiinni, kohti pääkaupunkin ostosrysiä. AjAjAj jos joku M.O.T.-toimittaja saisi vinkkimiehen valoittamaan näiden sijoittajaryhmien ja puoluetoimistojen välisistä keskusteluista. On selvä että raha joka on käytetty pelkästään tonttimaan hankintaan inside/close kehä 3 on tehnyt muutaman ihmisen todella niin onnelliseksi kun mammona voi. Nämä investoinnit vaativat siis isojen rahavirtojen liikettä monesta suunnasta ja kasvu tulee nyt itä-naapurista. Ymmärrän täysin että Porvoo otti riskin koska kyseessä on aito halu luoda työpaikkoja ja verokertymiä . Nyt tuli näpeille mutta koira joka puri on hyvin suojattu eri ministeriöiden toimesta.

21.2.2012 18:51

Jos Harabackaan saataisiin edes R-kioski Ikosen ja Suhosen luontoseura valittaisi siitäkin. Siihen kahakkaan ei enää Älyvapaavuori osallistuisi.

21.2.2012 21:07

Jos olisin saanut päättää, olisi jo aikaa sitten alueelle rakennettu pari ruokakauppaa. Toinen pikakauppa, missä päivän aikana pakataan kassit valmiiksi pk- seudulta palaaville porvoolaisille, parkkipaikka olisi pendelöijille lähistöllä ja moottorien bussipysäkille ramppi, jotta auton voi parkkeerata päiväksi parkkiin, jos haluaa ja se sopii muiden yhteyksien puolesta. Olisi investointi tulevaisuuteen semmoinen systeemi,
Sen sijaan haahuillaan mahdotonta, kun juna meni jo ennen vuotta 2004. Turhaa hidastusta haikailla, kun alkuun kunnanisät vastusvivat hypereitä. Eipä sillä, olen oikein tyytyväinen ettei niitä tullut, mutta tyytymätön siihen, ettei sitä ymmärretä vaan hukataan aikaa turhaan haikailuun.
Kun Näsin S-market rakennettiin, katosi Kammpulasta K-kauppa ja Koddervikenin kauppa lopetettiin. Jättihyperit olisivat kaataneet monta pikkukauppaa Porvoosta ja vieneet työpaikkoja mahdollisesti enemmän kuin olisivat tuoneet.

22.2.2012 12:58

Ajeltiin eilen Mikkelin suunnalta kotiin ja kas,muutama kilometri ennen Lahtea,on noussut uusi uljas kauppakeskus.Poikettiin kurkkaamassa ja kaikki tarvittava löytyi saman katon alta.Ihmettelen sitä,miten joku isompi kauppa systeemi vie tänne rakennettuna kaiken muilta,kun se ei tee sitä muuallakaan.Mikkeliin on rakennettu muutamassa vuodessa pari keskusta torin laidalle,autoparkki torin alle ja näin talvella torille on jäädytetty luistinrata kaupunkilaisten iloksi ja asukkaita siellä ja täällä on saman verran,ai niin Mikkelistä löytyy muuten ne parjatut hyperitkin,vähän kaupungin ulkopuolelta.

8.3.2012 04:58

HS 07.03.2012 sivulla A8 on talvinen havainnekuva Marja-Vantaalle rakennettavan kauppakeskuksen hypermarkettien tontista. Pelkkää korpimaisemaa. Vieressä näkyy Hämeenlinnanväylä, jota pitkin on Kehä III:lle reilu kilometri.

Kuvassa ei näy asutuskeskusta. Kehä III:lta löytyy kyllä hypermarket-kavereita.

Missä on ympäristöministeriön valppaat virkamiehet, missä terhakka Jan Vapaavuori, vaikka ei asuntoministeri enää olekkaan, mutta se juridiikka velvoittaa? Autoliikenne tulee kasvamaan Marja-Vantaalla, kaikki ei junalla ostoksille lähde.
Kannattaa verrata tätä kohdetta ja Porvoon Kuninkaanporttia, ja ihmetellä.

8.3.2012 11:56

Niinpä, saman huomion tein.

Porvoo lobbasi parikymmentä vuotta kehnosti hankkeitaan, "väärissä pöydissä ja väärien ihmisten kanssa". Ja mitähän lie tehneet Porvoon kaavoituksesta vastanneet ja vastaavat sekä muut johtavat viranhaltijat. Uudenmaan maakuntaliitossa olisi pitänyt olla, eikä Itä-Uudenmaan liitossa (ja sen edeltäjässä). I-U liitto oli lähinnä "keskinäisen kehumisen kerho", jota vielä alussa johti narsisti. Todelliset eteläistä Suomea koskevat päätökset tehtiin ja tehdään Uudenmaan liitossa.

Sitä paitsi toinen nykyisistä porvoolaisista kansanedustajista viivytti valituksellaan Kuninkaanportin kehittämistä ja rakentamista noin 1,5 vuotta.

8.3.2012 12:13

Reilu vuosi sitten lehdessä (HS?) oli juttu, josssa se toinen porvoolainen kansanedustaja kertoi keskustelleensa asiasta eduskunnassa asuntoministeri Vapaavuoren kanssa, joka sanoi asian olevan markettien osalta ok. Lehtihaastattelussa Vapaavuori tyrmäsi tämän porvoolainen kansanedustajan puheet siitä, että hän olisi etukäteen kertonut "asian olevan markettien osalta ok". Olisiko tuo tapahtumasarja yhtenä syynä Vapaavuoren kieltäytymiselle tulemasta Kuninkaanportin keskustelutilaisuuteen, jossa yksi porvoolainen osallistuja olisi ollut juuri tämä porvoolainen kansanedustaja ja onko hänen puutteellinen suomenkielen taito syynä tähän "väärinymmärrykseen".

8.3.2012 12:30

Suurin syy tähän epäonnistumiseen on ollut kaupungin virkamiesten vastustaminen silloin kuin se olisi saanut itse päättää asiasta eli -90 luvulla.

9.3.2012 10:32

VOISIKO JOKU KERTOA MITÄ TUOTETTA TAI PALVELUA EI OLE PORVOOSTA LÖYTÄNYT JA ON SEN SITTEN HAKENUT ITIKSESTÄ? KASSAJONOT PORVOON KAUPOISSA EI OLE YHTÄÄN PIDEMPIÄ KUN HYPERMARKETEISSA, JOTEN MITÄÄN TODELLISTA TARVETTA HYPERMARKETEILLE TUSKIN ON. PERIAATTEESSA KUITENKIN ONKO NIIDEN RAKENTAMISTA MITÄÄN SYYTÄ ESTÄÄ JA RAJOITTAAKO SE VAPAATA KILPAILUA(hölmöilyä ylikapasiteettia rakentamalla) ON TOINEN JUTTU.

9.3.2012 12:27

LUUTTU - niitä halpoja hintoja täällä ei ole ! Käyppä joskus esim Jumbon Prismassa vertAilemassa valikoimia ja hintoja... säästöillä etelässä kerran vuodessa !

19.3.2012 16:27

Laske polttoainekulut mukaan niin eipä jää paljon säästöä!
Taitaa etelänmatka jäädä Tallinnassa käyntiin.

9.3.2012 12:29

Olisipa hienoa jos joku tutkisi paljonko todella Euoja valuu Vantaalle ja Helsinkiin... voisi nämä viimeiset 50-luvulle jämähtäneetkin herätä :)
Työpaikkoja, vero-euroja jne menetetään päivittäin...

15.3.2012 14:51

kiva nähdä tuo Loviisan vastine - kuningattarenportti - eivät kuulemma toista Porvoon virheitä :) :)

19.3.2012 18:36

Eihän tässä ole kysymys näistä kauppaliikkeistä sinänsä, vaan politiikasta. Kysymys oli ja on Helsingin herrojen ja vastuussa olleen, silloisen lymyilevän ministerin, Jan Vapaavuoren, kabineteissa sovitusta menettelystä.
Kun nämä asiat Suomessa herrojen kesken hoidetaan sulle mulle periaatteella, niin Porvoo olisi saanut hypermarketit, jos herrojen kesken olisi voitu sopia lentokentän tänne tulosta . Nyt vaan sattui niin, ettei Porvoon kokoomuskaan kehityksen ja yrittäjyyden , valtaisan verotulojen lisäyksen vuoksi tähän asiaan uskonut, vaan asetti ympäristöasiat etusijalle . Kun ei uskonut RKP:ään, niin lentokentän voimakas esiinajo jäi toteutumatta. Jokainen, vähänkin omilla aivoillaan ajatteleva, tietää kyllä pörräyskentän haitat. Näin jäi toteutumatta kaupparyhmittymien haluamat ja kustantamat hypermarketit, kabinettipolitiikan takia. Ja kun kunnan ei olisi tarvinnut laittaa marketteihin euroakaan. Olisi saanut verotulot ja työpaikat. Reilusti enemmän kuin yksityislentäjien pörräyskentästä.
Hypermarkettien torppaaminen Kuninkaanportista oli juridista pelleilyä. Kehä III:lle ja sen läheisyyteen hypermarketteja rakennetaan vieri viereen. Kuten nyt Marja-Vantaalle, korpimaisemaan, muutaman kilometrin päähän kehästä.
Näitä ketkuja, päättäjiä, jotka lakeja tulkitsevat aina kulloisenkin tarpeen mukaan, näitä me vaan valitaan vuosi toisensa jälkeen asioistamme päättämään. Jyrki Kataisen sanoin, jonkun täytyy olla kantamassa vastuuta. Tätäkö se on?

19.3.2012 20:48

Eli, jos ne ei saaneet täältä lentokenttää, niin me emme saaneet Kuninkaanportin hypermarketteja. Juridistahan tämä.

19.3.2012 21:06

Tavallinen ihminen ei tällaisiin asioihin jaksa ottaa kantaa. Oman arkielämän sujumisessa on tarpeeksi tekemistä. Ympäristöasiat kuitenkin koetaan tärkeäksi.Yhteisiä asioita hoitamaan valitut koetaan luottohenkilöiksi. Uskotaan, että "siellä jossakin" asioita hoidetaan pieninkin ihminen huomioon ottaen.

19.3.2012 21:40

Lohja näyttäisi kuitenkin saavan junaradan ilman mitään kytköksiä Malmin lentokenttään, mutta Lohja onkin ilmeisesti osannut hoitaa neuvottelut ja lobbaamisen paremmin kuin Porvoo, joka käpertyi vuosikymmenet I-U liiton pieniin paikallisiin ympyröihin. Junarata ja lentokenttä ovat eri asioita kuten Lohja ymmärsi eikä nukkunut onnensa ohi.

19.3.2012 21:40

Lohja näyttäisi kuitenkin saavan junaradan ilman mitään kytköksiä Malmin lentokenttään, mutta Lohja onkin ilmeisesti osannut hoitaa neuvottelut ja lobbaamisen paremmin kuin Porvoo, joka käpertyi vuosikymmenet I-U liiton pieniin paikallisiin ympyröihin. Junarata ja lentokenttä ovat eri asioita kuten Lohja ymmärsi eikä nukkunut onnensa ohi.

19.3.2012 22:33

Onko se joku neuvottelukysymys, kuinka siellä pöydän ääressä osaa asiasta "läyrytä".

Eikö faktat, rakennettu kauppaympäristö, erittäin lähellä keskustaa jonne hyvät liikenneyhteydet, ruuhkaton asiointiympäristö ilman parkkialueongelmia.
Nämä ei merkitse mitään. Vain se mitä on antaa vastineeksi merkitsee, ja sen perusteella tehdään ratkaisut.

19.3.2012 23:00

Ratkaisut Porvoossa on perinteisesti aina kielipoliittisia, eikä niillä ole mitään tekemistä Porvoon kehityksen kanssa. Hyperit ja lentyokentät torpataan, koska on vaarana vähemmistökieken vaikutuksen heikkeneminen. Vastaavaa on nyt puolustusvoimain joukko-osastojen lakkautus-kiista. RKP:n ministeri vaatii kokonaisen ruotsinkielisen varuskunnan säilyttämistä kielipoliittisista syistä. Laissa tietääkseni puhutaan vain joukko-osastosta, eikä kokonaisesta varuskunnasta. No tämä voitaisiin toteuttaa hyvin , siirtämällä nämä "ruottalaiset" sinne kontiorannan varuskuntaan, koska siellä on pulaa varusmiehistä. Sorry, meni vähän off topic.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.