EVA ROSSI-KIVIMÄKI (lasi) & VETA GORNER (graafikko)
-
Kuva: V.GORNERVeta Gorner: Insula Vitrea, 2011, etching on paper, 50 cm x 50 cm image size, 80 cm x 80 cm paper size
2.9.2012 - 30.9.2012, ti-pe 11-18, la 11-16, su 12-16
Taidesalonki Piirto, Uudenmaankatu 7, 00120 HELSINKI, Askola, Verkkosivu
”INSULA VITREA – LASISAARI” -näyttely
Taiteilijat Eva Rossi-Kivimäki & Veta Gorner
2.-30.9.2012
Eva Rossi-Kivimäki & Veta Gorner ovat tunteneet toisensa yli 7 vuoden ajan. Ensimmäinen tapaaminen ja näyttely oli Lontoossa ja siitä lähtien he ovat seuranneet ja ihailleet toistensa työskentelyä ja teoksia.
Yli maiden ja mantereiden.
Eva Rossi-Kivimäki on syntyjään suomalainen ja viettänyt aikuiselämänsä maailmanmatkaajana, nyt hän on asettunut Brasiliaan, missä hän työstää ainutlaatuisen hienostuneita lasiteoksia ja hoitaa omaa taidegalleriaansa, Galeria de Arte Eva RossiK.
Vetan kiireinen studio sijaitsee Lontoossa, mutta hän viettää myös paljon aikaa Pohjois-Ruotsissa. Hän syntyi Venäjällä ja vietti nuoruusiän Helsingissä, aivan Taidesalonki Piirton kulman takana. Näin ensimmäinen näyttely Suomessa tuntuu kuin kotiin paluulta.
Molemmille taiteilijoille on erittäin tärkeää, että heidän yhteinen näyttelynsä järjestetään täällä Helsingissä. Paikka täynnä rakkaita muistoja, inspiraatioita ja paikka jonne voi aina palata.
Ajatus tässä näyttelyssä on keskittyä valon tulkintaan visuaalisen taiteen läpi.
Eva & Veta saavuttavat tämän omilla ainutlaatuisilla, persoonallisilla tavoillaan.
EVA ROSSI-KIVIMÄKI -lasiteoksia
VETA GORNER -grafiikkaa ym
”INSULA VITREA – LASISAARI” -näyttely
2.-30.9.2012
Taidesalonki Piirto
Uudenmaankatu 7
00120 Helsinki
ti-pe 11-18, la 11-16, su 12-16
050-357 5777, 09-644 001
www.piirto.com
facebook: taidesalonki piirto
facebook: Eva RossiK Galeria de Arte
www.rossi-kivimaki.com
www.vetagorner.com
Tervetuloa! Vapaa pääsy!
Welcome Free Admission!
Välkommen! Fritt inträde!
EVA ROSSI-KIVIMÄKI (glas)
VETA GORNER (grafik)
Eva och Veta har känt varandra i 7 års tid. Sedan dess har de följt med och beundrat varandras arbets metoder.
Över länder och världsdelar.
Eva Rossi-Kivimäki är född i Finland men sitt vuxna liv har hon tillbringat i olika länder, nuförtiden bor hon i Brasilien, där hon skapar sina underbart vackra och unika arbeten där håller hon även sitt äget konstgalleri, Galeria de Arte Eva RossiK.
Vetas studio är i London men hon vistar också en stor del av sin tid i Norra Sverige.
Hon är född i Ryssland men tillbringade sina ungdomsår i Helsingfors alldeles backom hörnet till Konstsalong Piirto.
På så sett känns för Veta som att komma till backa till sin hembygd.
För båda konstnärinnorna är det synnerligen viktigt att deras första gemensamma utställning hålls i Helsingfors, den plats som för båda är så minnesrik.
Tanken bakom denna utställning är att visuellt tolkka för Eva och Veta lyckas det med deras enastående och personliga kunnande.
Nettikaruselli
Haluatko ilmoituksesi tälle paikalle? Klikkaa mediamyyntiin!
Näin jätät tapahtuman
Tapahtumakalenteriin voit jättää tiedot erilaisista tapahtumista ilmaiseksi. Tapahtumatietoja pääset jättämään rekisteröitymällä verkkosivuille. Jos et ole vielä rekisteröitynyt, rekisteröitymislinkin löydät täältä.
Kun olet kirjautunut sisään sivustolle, tapahtumat-sivun harmaaseen nimiöön ilmestyy Lisää tapahtuma -linkkipainike. Tätä painamalla pääset jättämään tapahtumatiedot. Ohjeet tapahtumakaavion täyttämiseen löydät täältä.
Tapahtumajärjestäjä on vastuussa tapahtumakalenteriin ilmoittamistaan tapahtumatiedoista.
Lehdessä julkaistavat tapahtumatiedot poimitaan netin tapahtumakalenterista.
Lehden rajallisen tilan vuoksi kaikki tapahtumatiedot eivät mahdu lehden sivuille.
Ongelmatilanteissa ota yhteyttä webmaster(at)lehtiyhtyma.fi
Uusimmat
- Kuukauden koeajo: Uutta Aurista ei heti tunnista Aurikseksi
- Matonpesupaikat on avattu
- Suvivirsi raikui komeasti Raatihuoneentorilla
- ”Hyvinvoinnilla on oma hintansa”
- Itä-Uudenmaan kattava kunta olisi liian suuri 1
- Futura haki tärkeän pisteen sarjakärjeltä
- Hallitukseen vastuuta kantamaan? 2
- Harvinainen koirarotu sai pentuja - katso kuvat! 4
Uusimmat blogit ja kolumnit







Katso kestotilaajan klubiedut
Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Jokamiehen markkinat
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa sunnuntaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista. Klikkaa palveluun.


Päivän kysymys
Liity Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.



