OK Orient rynnisti historiansa parhaaseen sijoitukseen Jukolassa

PORVOO | Porvoon ja Loviisan seudun suunnistuksen erikoisseura OK Orient suunnisti nykyhistoriansa parhaaseen suurviestisijoitukseen sunnuntain vastaisena yönä suunnistetussa Mikkeli-Jukolassa. Orientin joukkue Mikael Fabritius, Mikael Salo, Mikko Reitti, Topi Penttinen, Otto Simosas, Johan Bäckman ja Esa Huttunen oli komeasti 26. sijalla maailman huippujen joukossa.

– Olihan se mahtavaa, kun meidän avaaja Mikael Fabritius tuli pitkältä avausosuudelta ensimmäisenä vaihtoon. 12,5 km:n radalla Fabritius juoksi taktisesti erittäin kypsästi ja oli koko ajan puolen minuutin tuntumassa kärjestä. Mahtava avaus siivitti muutakin joukkuetta hienoon suoritukseen, iloitsi itsekin Mikkelin maastossa viihtynyt, mutta jalkavamman kanssa taistellut Orientin konkari Pekka Vuorinen.

OK Orient ei luopunut avausosuudella hankitusta hyvästä paikastaan maailman parhaiten viestijoukkueiden joukossa. Joukkue eteni melko virheettömällä suorituksella läpi ennakkoon helpoksi mainostetun, mutta lopulta yllättävänkin hankalaksi osoittautuneen Mikkelin kaupungin pohjoisreunalla suunnistetun yhteispituudeltaan 87 km:n mittaisen seitsenosuuksien suurviestin.

Itä-Uudenmaan suunnistusseuran OK Orientin sijoituksen arvoa nostaa varmasti myös se, että joukkueessa saivat tulikasteensa erinomaisilla suorituksillaan nuoret Topi Penttinen ja Otto Simosas, joista jälkimmäinen on vasta 17-vuotias.

Mikkelin-Jukolan voitto matkasi huikean ankkuriosuuden trillerin jälkeen Norjaan. Kristiansand OK sveitsiläisankkuri Daniel Hubmann hyödynsi Kalevan Rastin ranskalaisankkuri Thierry Guergioun pienen virheen aivan radan loppukilometreillä. Kolmanneksi jätettiin tylysti viestiä pitkän yöosuuden jälkeen hallinnut norjalainen Halden SK, jonka ruotsalaisankkuri Emil Wingstedt ei pystynyt puolustamaan seuransa 3,5 minuutin etumatkaa raa’alla 16,6 km:n päätösosuudella.

Toinen itäuusmaalaisseura IF Sibbo Vargarna hylättiin kolmannella osuudella puuttuneen rastileimauksen seurauksena.

Jukolan viestin avaajilla on varmasti suurena unelmana tulla vaihtoon avausosuuden voittajana. OK Orientin Mikael Fabritius teki nyt tämän tempun rankalla aloitusosuuden, jossa Jukolan ratamestari tarjosi heti hurjan 4,1 km:n ykkösvälin. Kovavauhtisessa maastossa Fabritius juoksi taktisesti erittäin kypsästi. Osuuden lopun tie- ja polkuvoittoisilla rastiväleillä hän hivuttautui aivan kärjessä viilettäneen Vehkalahden sveitsiläismaajoukkuemiehen David Schneiderin kantaan ja iski rajusti loppuviitoituksella jättäen myös viestin lopulta voittaneen Kristiansand OK:n aloittajan Jon Duncanin taakseen.

 – Uskomaton näky ja tunne oman seuran suunnistajan rynniessä ensimmäisenä vaihtoon. Melkoinen hässäkkä syntyi osuuden jälkeisessä mediaryntäyksessä Mikaelin ympärille, ihasteli Vuorinen.

Kakkososuudella Orientin Mikael Salo joutui kylmään kyytiin ja pystyi sinnittelemään taitavana yömiehenä kärjen tuntumassa aina 9 km:n väliaikarastille saakka. Loppuradan 3,5 km:llä porvoolaisen jalka hyytyi kuitenkin sen verran, että Orient vaihtoi pitkälle yöosuudelle sijalla 47.

 Ukkosrintaman pimentämässä savolaisyössä alkoi kuitenkin uusi raju porvoolaisten nousu, sillä Mikko Reitti juoksi yhden parhaista Jukolan yöosuuksistaan nostamalla seuransa lähes 15 km:n osuudella sijalle 25 ollen samalla koko osuuden 13. nopein.

Aamun sarastaessa orientilaisista joutuivat sitten tuleen nuori kaksikko Topi Penttinen ja Otto Simossa, jotka todella kasvoivat erittäin kovassa seurassa miehen mittoihin. Ilman virheitä hajontaratansa suunnistaneet nuoret toivat Orientin vaihtoon sijoilla 22 ja 25.

Toiseksi viimeisellä osuudella loukkaantumisten jälkeen mainiosti kuntoutunut Johan Bäckman äityi vuorostaan hurjaan juoksuun ja 8. nopeimmalla osuusajalla toi Orientin viimeiseen vaihtoon sijalla 16.

Orientin Esa Huttunen lähti ankkuriosuudelle siten erinomaiselta paikalta ja joutuikin laittamaan itsensä todella likoon maajoukkuesuunnistajapitoisessa seurassa. Raju vauhti oli lopulta hieman liikaa sijoituksen pitämiseksi 20 parhaan joukossa. Loppukilometreillä seurana olivat Rasti-Kurikan venäläisankkuri Evgeni Fadeev ja yleisurheilun juoksuradoillakin mainetta niittänyt Lynxin Mårten Boström.

Esa Huttunen ylitti maaliviivan puolisen tuntia voittajajoukkueen perässä jääden harmittavasti vain sijan Jukolan palkintopallille riittävästä 25. sijasta. Harmi unohtui OK Orientin leirissä pikaisesti, sillä ehjä suoritus erittäin kovavauhtisessa ja lopulta monen seuran kohtaloksi koituneessa hyvin hajautetussa viestissä oli melkein täyden kympin arvoinen.

Tilaa uutiskirjeemme

Saat joka päivä klo 14 sähköpostiisi koosteen päivän kiinnostavimmista jutuista!

Tilaa tästä

Etusivulla nyt

Uusimmat:

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat