Paikallisurheilu

Hymyä, nautintoa ja liikunnan riemua Lassen hölkässä

Lasse Virénin jalanjäljissä juoksi Myrskylässä lahjakkaita nuoria.

Timo Pasanen

MYRSKYLÄ | Perinteinen Myrskylän Myrskyn järjestämä kuntotapahtuma keräsi Kiparkatin maastoon paljon kuntoilijoita. Yli kuusistaa kuntoilijaa veti järjestäjien kasvot hymyyn. Hölkkäisäntä Lasse Virén oli myös tyytyväinen, että 45. tapahtuma kiinnosti enemmän kuin viime vuonna.

– Olemme kiitollisia, että ihmiset haluavat tulla juoksemaan ja ulkoilemaan. Kiitolliseksi vetää, että tapahtuma kasvattaa vielä suosiotaan. Moskovan olympialaisten jälkeisiin yli kahdentuhannen yleisöön ei enää päästä, mutta hyvä näinkin.

Koko juoksun historiassa on vielä kaksi, jotka ovat osallistuneet jokaiseen tapahtumaan. Nisse Virén ja Timo Räihä ovat taivaltaneet maastossa nuo 45 kertaa.

Myrskylän reitti sai kyllä juoksijoilta kiitosta. Jopa kilometrin radan kiertäneet lapsetkin kiittelivät, että kaikkensa joutui antamaan.

Miesten pääsarjassa nähtiin todella yksinäin juoksu, kun puolimaraton kulki alusta loppuun saakka Ole Halosen komennos. Kalamiehet Halonen seuraa edustava kotkalainen kellotti kovan ajan 1.14.15. Toiseksi tullut nuori Akilleen hiihtäjä Axel Nordman jäi reilusti Halosen vauhdista.

– Päätin lähteä juoksemaan vain omaa vauhtia alusta asti, enkä katsonut muita. Vauhti tuntui hyvältä ja yllätyin, kun kukaan ei seurannut. Reitti on raskas, mutta erittäin mukava juosta. Nyt kulki hyvin ja annoin tulla vaan.

Halonen on juossut neljässä viikossa kolme maratonia ja Lassen hölkän.

– Nautin juoksemisesta ja kulkee hyvin, niin mikä tässä on juostessa.

Naisten puolimaraton oli taas tasaisempi, tai kahden kauppa. Espoolainen Heini Papinsaari voitti ajalla 1.33.55, ja toiseksi tullut Sari Juuti jäi vain muutamia sekunteja.

– Juoksimme lähes koko matkan yhdessä ja viimeisissä nousuissa ennen maalia pääsin edelle. Olin ensimmäistä kertaa kisaamassa ja pidin reitistä todella paljon. Minulla on suunnistajan taustaa, mutta en ole enää kisannut viime vuosina. Pidän kunnosta huolta ja oli tosi mukava tapahtuma. Yritän tulla ensi vuonna uudestaan. Papinsaari mietti.

Miesten kympilläkin oli suunnistaja vauhdissa. Juha Sorvisto edustaa Vaajakosken Terää ja on maajoukkueessakin esiintynyt.

– Tämä sopi loistavasti kalenteriin ennen loppusyksyn suunnistuksen kisoja. Sprintti ja yösuunnistus on SM-kisoissa edessä, joten kunto on kohdillaan. Erittäin hyvä reitti suunnistajalle, joten pidin kovasti. Sain siinä seitsemän kilometrin kohdalla eroa ja loput juoksin johdossa.

Kolmanneksi kisassa juoksi loviisalainen hiihtäjä Joachim Gustafsson Gammelby.

Ikämiesten 50-vuotiaiden nopein oli puolimaratonilla Porvoon Urheilijoiden Jari Uusitalo.

– Reitti on kyllä raskas, mutta hyvin sitä jaksoi painaa.

Hyvän kauden radalla juossut maileri Sara Kuivisto Akilleesta näytti, että ylimatkakin sujuu loistavasti. Porvoolainen voitti Heini Wennmania reilusti ja näytti olevan edelleen kunnossa.

– Kausi on ollut osaltani hyvä ja nyt syksyllä nautin juoksemisesta ilman paineita. Tämäkin juoksu sujui mukavasti nautiskellen. Juoksen vielä Kokkolassa 3000 metriä ja nämä ylimatkat ovat nyt syksyllä kivaa vaihtelua.

Porvoolaiset siskokset Brenda Jalkanen T10 ja Carla Jalkanen T14 toivat voitot kotiin. Molemmat sanoivat nauttineensa kilometrin kovasta rypistyksestä, jossa piti kuuleman mukaan juosta kovaa.

 

Kansainvälinen 45. Lassen Hölkkä Myrskylässä 9.9.2018

Puolimaraton naiset 21,1 km

1) Heini Papinsaari Kangasala SK 1.33.55, 2) Sari Juuti Kenttä urheilijat -58 1.34.18, 3) Carina Lund LuLi 1.44.20, 4) Pauliina Wirman Pennalan Dynamo 1.44.50, 5) Hanna Seisto Vesivehmaa 1.49.51, 6) Laura Alestalo Kantele 1.53.07, 7) Noora Haavisto HIFK 1.54.38, 8) Maria Gunaropulos-Vilenius Koskenkylän saha 1.55.04, 9) Tanja Romppanen Lahti 1.57.09, 10) Niina Papinsaari Kangasala SK 1.59.42, 11) Kaisa Möttönen Helsinki 2.04.54, 12) Maria Vuonokari Pukkila 2.21.18.

Puolimaraton naiset 40 21,1 km

1) Minna Lahtinen Helsinki Triathlon 1.38.35, 2) Tanja Ek Porvoon urheilijat 1.46.10, 3) Tuija Hovilehto Porvoon urheilijat 1.56.33, 4) Jonna Hinttaniemi Pernå Kamraterna 2.05.23, 5) Tiina Ruusunen 2.06.47, 6) Terttu Sipilä Katajaranta Sport 2.13.27, 7) Pirjo Sundelin 2.14.17, 8) Pia Stenström Vihti 2.35.13.

Puolimaraton miehet 21,1 km

1) Ole Antti Halonen Kalamiehet Halonen 1.14.15, 2) Axel Nordman Akilles Ski Team 1.18.54, 3) Reijo Ronnila Heinolan Isku 1.22.08, 4) Lukas Lindberg S-V Classic Team 1.30.08, 5) Tapio Vuorela Myllykoski 1.33.03, 6) Aaron Mailman Jyvaskyla 1.34.53, 7) Tuomas Koponen Lahti 1.36.09, 8) Kari Malmikoski Turku 1.37.59, 9) Antero Viita Vantaa 1.38.32, 10) Kari Mattila Porvoo 1.40.12, 11) Toni Koski Espoo 1.41.05, 12) Matti Ruskokivi YTM-group 1.41.11, 13) Jukka Saarinen PSOF ry 1.42.26, 14) Tuukka Hämäläinen Hamina 1.45.00, 15) Harri Välimaa Helsinki Triathlon 1.48.39, 16) Antti Kähkönen Laajasalon Pirkan Kiertäjät 1.49.32, 17) Kai Korkkula Artjärvi 1.54.58, 18) Keijo Hämäläinen Kouvola 1.55.24, 19) Reima Hieta lieto 2.06.48, 20) Juho Hiekkanen Vihti 2.24.01, 21) Ville Nivala Nastola 2.24.02, 22) Joni Kunttu YTM-group 2.26.56, 23) Juho Ruskokivi YTM-group 2.46.02.

Puolimaraton miehet 40 21,1 km

1) Antti Rönkkö KeU 1.24.40, 2) Sami Kunttu Mikkeli 1.27.00, 3) Mikko Kovanen Mäntsälä 1.28.25, 4) Mischa Moss IF Sibbo-Vargarna 1.33.23, 5) Tony Monto Ruotsinpyhtään Kisailijat 1.37.18, 6) Juha Vakkila Laajasalon Pirkan Kiertäjät 1.44.43, 7) Mika Kiviluoto Oscar Software Oy 1.48.26, 8) Jaska Sainio Downtown 65 1.52.09, 9) Jarmo Lehtomäki Herkkules 1.56.30, 10) Jussi Ylimartimo Tuusula 1.56.57, 11) Juha Ollikainen ITä-Kanervan Urheilijat 1.59.33, 12) Petri Perttula Häjyt Vantaa 2.03.05, 13) Antti Piirainen Tuusula 2.08.40, 14) Samu Karvala Porvoo 2.10.15, 15) Antti Miettinen Helsinki 2.13.01.

Puolimaraton miehet 50 21,1 km

1) Jari Uusitalo Porvoon Urheilijat 1.25.27, 2) Jaakko Heinolainen Porvoo 1.34.18, 3) Jari Pekonen Porvoon urheilijat 1.34.23, 4) Jarkko Knuutti KJU 1.34.40, 5) Christer Lindberg S-V Classic Team 1.36.09, 6) Juha Jantunen Hyvinkään pyöräilijät 1.39.45, 7) Mika Videman Ojakkalan Visa 1.40.24, 8) Kari Ängeslevä Ajo/Mäntsälä 1.40.45, 9) Margus Normak Betomik Oy 1.45.44, 10) Kari Riikonen Espoon soutajat 1.47.01, 11) Jarmo Himanka FinnTriathlon Masters 1.47.53, 12) Hannu Autio IK-Maraton 1.59.19, 13) Esko Urpilainen LahtiSport 1.59.54, 14) Eino Holmi Lahti 2.04.20, 15) Kari Juutilainen Nastola 2.08.27, 16) Kari Virtanen YTM-group 2.28.33, 17) Jari Hiekkanen Hiljaiset Miehet / Vihti 2.35.12.

Puolimaraton miehet 60 21,1 km

1) Viljo Kirjavainen Joken Talli 1.31.26, 2) Heikki Koso Kouvola 1.39.32, 3) Juhani Muuronen Orimattila 1.41.52, 4) Eino Lång Hyvinkään Seudun Urheilijat 1.45.59, 5) Timo Maunula Valkeakosken Haka 1.46.30, 6) Soini Pekkola Elimäen vauhti 1.49.00, 7) Tuomo Haapea Espoo 1.50.35, 8) Rolf Holmberg FMR 1.52.50, 9) Timo Savolainen Tuusula 1.56.30, 10) Martti Hovilehto Porvoo 2.12.54, 11) Kari Sipilä Katajaranta Sport 2.13.27, 12) Matti Setälä Heinola 2.28.12.

10,3 km miehet 10,3 km

1) Juha Sorvisto Vaajakosken Terä 34.46, 2) Markus Hämäläinen Haminan Ponteva 35.12, 3) Joachim Gustafsson Gammelby 35.52, 4) Matias Heinonen Espoon Hiihtoseura 37.15, 5) Niko Putkinen Karhulan Katajaiset 37.20, 6) Antti Honkimaa Espoo 37.31, 7) Amos Nordman Akilles Ski Team 38.21, 8) Ami Laamo Naantali 38.25, 9) Arvo Luts Akilles Ski Team 39.25, 10) Antti Sakala Myllykoski 39.26, 11) Joonas Lotta Lahden Hiihtoseura 39.52, 12) Mikko Luusalo Endurance 40.36, 13) Teemu Huppunen Iitin Pyrintö 41.11, 14) Jan Alden Porvoon Urheilijat 41.48, 15) Henri Valkonen Keravan Urheilijat 41.49, 16) Sam Fransman UFK 42.37, 17) Timo Talvi SSU Seinäjoki 42.40, 18) Hannu Rintala Jyväskylä 43.05, 19) Teemu Hämäläinen Ummelkoski 43.10, 20) Jari Mikkilä Hämeenkoski 43.20, 21) Simo Puumalainen Joutsenon Kullervo 43.40, 22) Marko Nieminen Orimattila 43.42, 23) Petri Kettunen Kuusankosken Urheiluseura 44.08, 24) Joona Heikkerö Porvoon Urheilijat 44.32, 25) Tomi Haarala Kerava 44.45, 26) Henri Määttä KeparDi 45.04, 27) Robin Fransman UFK 45.30, 28) Mikko Nieminen Espoo 45.43, 29) Kari Mäntyharju LUU 45.45, 30) Teemu Tarvainen Espoo 45.52, 31) Benjamin Fransman 45.56, 32) Pertti Jäppinen porvoonurheilijat 46.03, 33) Markku Luhtajärvi Vaasan Hiihtäjät 46.06, 34) Esa Salonen Hämeenlinnan vankila 46.25, 35) Vesa Pirjola Ohkolan Oka 46.37, 36) Peter Heikkerö Porvoon Urheilijat 46.37, 37) Jari Nieminen Padasjoen yritys 47.43, 38) Pasi Kauppila Valkeala 47.57, 39) Teo Penttinen Lahden Ahkera 48.12, 40) Mikko Hietanen Helsinki 48.28, 41) Jyrki Joutsenjärvi Iitti 49.01, 42) Joni Haarala Lappeenranta 49.41, 43) Roni Haarala Lahti 49.44, 44) Pekka Nordström Keravan Urheilijat 49.52, 45) Markus Isotalo Järvenpää 50.34, 46) Ilkka Pihlajamäki Orimattila 50.43, 47) Peter Ståhl If sibbovargarna 50.56, 48) Tom Högström MyMy 51.38, 49) Timo Koskinen Hartola 51.40, 50) Juha Forsberg Kuusankoski/Kuusankosken Urheil 52.08, 51) Matti Harju Porvoon Urheilijta 52.15, 52) Veikko Ahonen Keuruun Kisailijat HIIHTO 52.26, 53) Sami Saarela KOPSE 52.29, 54) Tuomo Oikarinen Porvoo 52.40, 55) Pentti Harjula Pukkilan Vesa 53.10, 56) Panu Nystedt Hollola 53.25, 57) Aki Korsu Hanko 53.27, 58) Jarkko Lönnfors Kouvola 53.55, 59) Juha Niemi Iitin Pyrintö 54.07, 60) Ahti Virtanen Kukkila 54.09, 61) Pekka Lindqvist RaKaS 54.11, 62) Eelis Heinonen US Tähti IF Stjärnan 54.43, 63) Meelis Minn Viro 54.59, 64) Pekka Linden SAVONLINNAN PALLOKERHO -SaPKo 55.03, 65) Ari Järvinen orimattila 55.20, 66) Miro Valorinta Porvoo 55.44, 67) Sami Moisio Myllykoski 55.55, 68) Ville Luojukoski Virenoja 56.11, 69) Markku Kyllönen Espoo 56.18, 70) Lasse Tolonen Myrsky 56.37, 71) Timo Räihä Lahti Poika 57.03, 72) Patrik Nordman Hutte Ström Snail Runners 57.30, 73) Harri Sarvela NePu 57.36, 74) Marko Grönlund Myllykoski 57.40, 75) Vili Vuorinen Sibbo Vargarna 57.49, 76) Risto Kauppila Myrskylä 58.17, 77) Janne Heljös Myrskylän Myrsky 58.33, 78) Albert Nordman Hutte Ström Snail Runners 59.12, 79) Henri Palmroth Tuusulanjärven Urheilijat 59.29, 80) Eero Takki Kouvola 1.00.05, 81) Jaakko Heinonen US Tähti IF Stjärnan 1.00.44, 82) Pekka Liekkola Lahti 1.00.53, 83) Klaus Salminen 1.01.00, 84) Jan Mårtenson LIK 1.01.32, 85) Saku Vilen Lahti 1.01.35, 86) Jani Virta Hämeenlinnan vankila 1.01.37, 87) Mika Vilenius Koskenkylän Saha 1.01.44, 88) Per Didriksson Åland 1.02.12, 89) Eero Kivistö Lahti 1.02.15, 90) Esa Sainio NSP- SÄHKÖPALVELU Oy 1.03.09, 91) Tom Heljös Myrskylän Myrsky 1.03.56, 92) Timo Krigsman Pakaa 1.04.28, 93) Anntti Hämäläinen 1.04.48, 94) Marko Taavitsainen Sapa Äijät 1.05.25, 95) Leif Martin G-V kondis/Sipoo 1.06.13, 96) Janne Runsala Porvoo 1.07.08, 97) Elof Erlund Uf Kamraterna 1.07.23, 98) Kalervo (Kale) Huhta Järvenkiertäjät ry. Järvenpää 1.07.51, 99) Tarmo Hyppönen Mettäkulman Pyrintö 1.08.08, 100) Timo Räihä Virenoja 1.08.59, 101) Raimo Myrtenblad Porvoo 1.09.03, 102) Mika Kaakinen Riihimäki 1.09.27, 103) Vesa Kärki Mäntsälä 1.09.43, 104) Tomi Pekonen Hamarin elo 1.15.31, 105) Tom Wickholm 1.17.09, 106) Hannu Alanne Myrskylän Myrsky 1.22.37.

10,3 km naiset 10,3 km

1) Sara Kuivisto Porvoon Akilles 38.57, 2) Heini Wennman SK Pohjantähti 39.22, 3) Mira Tuominen Valkeakosken Haka 40.04, 4) Emma Hakala Espoon Tapiot 40.34, 5) Katja Mustonen Koiviston Kipinä 41.49, 6) Nella Paronen Karhulan Katajaiset Kotka 42.10, 7) Heidi Horttanainen Imatran Urheilijat 42.31, 8) Maarit Korpi Isokyrö 45.05, 9) Sandra Riihola Keravan Urheilijat 45.48, 10) Anna Huostila KU-58 46.00, 11) Anni Korhonen Virtain Urheilijat 46.12, 12) Annika Mertanen KarhU 47.26, 13) Sina Rasela BS-PU Triathlon 48.50, 14) Janna Niemi Iitin Pyrintö 49.03, 15) Pernilla Hollmén Porvoo 49.12, 16) Elika Kupits 50.26, 17) Johanna Mertanen KarhU 51.38, 18) Mona Lukkarinen Porvoon Tarmo 51.50, 19) Pirjo Hämäläinen Rutumi 52.51, 20) Ronja Laine Orimattilan Jymy 54.36, 21) Hilla Miettinen 55.24, 22) Anu Suokas iitti 55.38, 23) Eija Kotisalo Lappeenranta 56.10, 24) Nina Hiltunen Mäntsälä 56.22, 25) Ulla Mertanen kotka 56.27, 26) Suvi Hämeenkorpi Porlammi 56.43, 27) Linda Weckström Porvoo 56.53, 28) Noora Daavitsainen Kerkkoon Urheilijat 57.16, 29) Nella Daavitsainen Kerkkoon Urheilijat 57.44, 30) Eija Saarinen Hämeenlinna 57.57, 31) Kaisa Vuorinen Sibbo Vargarna 58.01, 32) Jenni Daavitsainen Kerkkoon Urheilijat 58.36, 33) Ella Perttula Ku-58 vantaa 59.26, 34) Inna Runsala Porvoo 1.00.30, 35) Viivi Värilä Heinolan Isku 1.02.20, 36) Margita Nylund Myrskylä 1.02.20, 37) Mari Uusimäki Iisalmi 1.02.23, 38) Pirjo Arminen Orimattilan Jymy 1.02.34, 39) Jaana Kekäläinen Porvoo 1.02.59, 40) Isabella Lehtonen LIK 1.03.11, 41) Minna Nieminen Padasjoen Yritys 1.03.13, 42) Tiina Monto Hirvelän Hirvet 1.03.23, 43) Ada Hänninen Myrskylän Myrsky 1.03.26, 44) Jessica Rumfeldt 1.03.43, 45) Maria Isotalo Järvenpää 1.03.46, 46) Irma Hiekkanen Toiri 1.04.21, 47) Pia Perttula 1.04.34, 48) Paula Korpi Isokyrö 1.04.42, 49) Salli Saarnio 1.05.11, 50) Maiju Jäppinen Team VTT 1.05.43, 51) Hanna Puolakoski Team VTT 1.05.44, 52) Päivi Meronen Orimattila 1.06.20, 53) Krista Sahlberg Porvoo 1.07.04, 54) Liina-Maija Miettinen 1.07.50, 55) Saara Ojanne 1.07.57, 56) Katarina Lind Porvoo 1.08.06, 57) Tuija Vilppola Tuomilinna/Lieto 1.08.17, 58) Eija Pitkälä Hartola 1.08.57, 59) Sari Alaluusua MU 1.10.03, 60) Isa Myrtenblad Porvoo 1.10.37, 61) Leena Viljaniemi MyMy 1.12.06, 62) Kirsti Määttä Lahti 1.12.27, 63) Niina Noranta 1.12.29, 64) Kaisa Saarinen Sipoo 1.12.29, 65) Anneli Kärki MU Mäntsälä 1.13.15, 66) Hanna Jokkala Askola 1.14.20, 67) Emilia Bruce 1.16.02, 68) Ira Frälin Iiitti 1.17.45, 69) Anna Karvo Porvoo 1.22.47, 70) Johanna Rajamäki Porvoo 1.22.47, 71) Erika Haapatalo Porvoo 1.22.47.

Puolimaraton, kunto seka 21,1 km

1) Samu Ristkari Lahti 1.34.25, 2) Markku Liekkola Elimäen vauhti 1.49.31, 3) Esko Backman Orimattilan Jymy 1.53.40, 4) Jarmo Häkkinen Porvoo 1.55.46, 5) Nicke Andersson Tuomilinna/Lieto 1.56.32, 6) Ukri Ylimartimo Tuusula 1.56.55, 7) Jori Silfverberg Nummelan Tarmo 1.57.01, 8) Jukka Parkkonen Abiraali 85 1.57.52, 9) Joni Pulkkanen MyMy 2.03.35, 10) Laura Ristola Kouvola 2.07.31, 11) Pekka Räty Enon kesäteatteri 2.09.35, 12) Tor Bäckman YMCA Porvoo 2.09.37, 13) Ilkka Tarvainen Abiraali 85 2.14.02, 14) Ella Tarvainen Helsinki 2.14.03, 15) Ella Junkkari 2.14.35, 16) Heljä Junkkari 2.14.35, 17) Anssi Ristola Kouvola 2.20.34, 18) Miikka Raulo Jyväskylä 2.21.06, 19) Jenna Eslin Askola 2.23.24, 20) Juha Eslin Askola 2.33.48, 21) Seppo Soinila Paloheinan maantiekiiturit 2.35.27, 22) Petteri Piirainen Jokela (Tuusula) 2.36.46, 23) Anne-Kristiina Rauhala Särkisalo 2.41.15.

Pojat 10 1,0 km

1) Samuli Saarikoski Keravan Urheilijat 3.23, 2) Elias Kamppainen Nastolan Naseva 3.24, 3) Oskari Juures Artjärven Ahjo 3.33, 4) Anton Myrtenblad Porvoon urheilijat 3.33, 5) Niilo Kemppainen Nastolan Naseva 3.35, 6) Luukas Huppunen Iitin Pyrintö 3.49, 7) Eric Rinne Lahden Ahkera 3.58, 8) Veli Lindroos Porvoon Urheilijat 3.58, 9) Aku Koskinen Hämeenlinnan Tarmo 4.01, 10) Urho Kanervala Kerkkoon urheilijat 4.04, 11) Aapi Mannerkivi Lahden Hiihtoseura 4.07, 12) Veeti Laaksonen Rajamäki 4.10, 13) Hannes Korhonen Myrskylän Myrsky 4.12, 14) Anton Ahlgren Luli 4.17, 15) Elmo Kyytinen Mäntsälän urheilijat 4.21, 16) Juho Kanervala Kerkkoon urheilijat 4.23, 17) Julius Löfqvist Myrskylän Myrsky 4.24, 18) Aamos Huppunen Iitin Pyrintö 4.52, 19) Ilmari Korsu Hanko 5.02, 20) Noa Hänninen Myrskylän Myrsky 5.05, 21) Eetu Honkonen Myrskylän Myrsky 5.14, 22) Heino Hämeenkorpi Porlammi 5.15, 23) Niilo Westman Myrskylän Myrsky 5.18, 24) Janne Tuominen Heinolan Isku 5.41, 25) August Lund LuLi 5.46, 26) Juho Tuominen Heinolan Isku 6.12, 27) Samuel Hieta LIETO 8.30.

Tytöt 10 1,0 km

1) Brenda Jalkanen Borgå Akilles 3.38, 2) Jenni Tuominen Heinolan Isku 3.52, 3) Nuppu Maria Hyrske Orimattila 3.53, 4) Enni Hedberg Kerkkoon Urheilijat 4.02, 5) Enni Notkonen Lahden Ahkera 4.04, 6) Edit Ahlgren LuLi 4.13, 7) Janette Ikävalko Pukkilan Vesa 4.15, 8) Ina Hänninen Myrskylän Myrsky 4.26, 9) Elsa Kemppainen Nastolan Naseva 4.29, 10) Heidi Korhonen Myrskylän Myrsky 4.30, 11) Elizaveta Burchina Lappeenrannan urheilumiehet 4.32, 12) Hulda Huppunen Iitin pyrintö 4.55, 13) Sini Knoup PU 5.07, 14) Mira Korpi KU-58 5.08, 15) Elli Virta Myrskylä 5.09, 16) Suvi Katariina Hyrske Orimattila 5.09, 17) Jemina Lindgren Orimattilan Jymy 5.10, 18) Helva Hämeenkorpi Porlammi 5.14, 19) Ada Myrtenblad Porvoon urheilijat 5.48, 20) Clara Jordas Lapinjärven LuLi 5.58, 21) Nelma Savio Luli 6.15.

Pojat 12 1,0 km

1) Tero Korpi KU-58 3.18, 2) Niilo Mölsä Porvoon urheilijat 3.21, 3) Eetu Autio Karhulan Katajaiset 3.27, 4) Valtteri Partanen Karhulan Katajaiset 3.32, 5) Vilho Westman Myrskylän Myrsky 3.41, 6) Eetu Nieminen Parolan Visa, Hattula 3.41, 7) Niki Myllylä Hirvelän Hirvet 3.52, 8) Erik Jordas Lapinjärven LuLi 4.29, 9) Santeri Saarikoski Keravan Urheilijat 4.40, 10) Kaapo Kuusela Porvoo 5.15.

Tytöt 12 1,0 km

1) Marianne Salmi Mäntsälän Urheilijat 3.19, 2) Pinja Lindstedt Porvoon Urheilijat 3.22, 3) Ellen Jordas Lapinjärven Luli 3.26, 4) Neela Notkonen Lahden Ahkera 3.27, 5) Sofia Rinne Lahden Ahkera 3.27, 6) Saara Huppunen Iitin Pyrintö 3.32, 7) Hanna Mustonen Mäntsälän Urheilijat 3.33, 8) Miisa Virtanen Myrskylän Myrsky 3.34, 9) Sara Koskela Porvoon Urheilijat 3.35, 10) Alisa Kiiski Porvoon urheilijat 3.40, 11) Aino Jokkala Porvoon Urheilijat 3.44, 12) Nea Hänninen Myrskylän Myrsky 3.47, 13) Saara Hosiaisluoma Orimattilan Jymy 3.48, 14) Iiris Niemi Iitin Pyrintö 3.48, 15) Inari Uotila Porvoon Urheilijat 3.54, 16) Helka Pelkonen Kerkkoon Urheilijat 3.57, 17) Miina Westman Myrskylän Myrsky 4.00, 18) Mona Honkonen Myrskylän Myrsky 4.02, 19) Martta Huppunen Iitin Pyrintö 4.08, 20) Ellen Löfqvist Myrskylän Myrsky 4.11, 20) Kajsa Suurnäkki Myrskylän Myrsky 4.11, 22) Hertta Niemi Iitin Pyrintö 4.19, 23) Hannele Korhonen Myrskylän Myrsky 4.24, 24) Vanessa Värilä Heinolan Isku 4.32.

Pojat 14 1,0 km

1) Anssi Mustonen Koiviston Kipinä 2.57, 2) Veeti Savolainen Keravan Urheilijat 3.08, 3) Henri Mustonen Mäntsälän Urheilijat 3.13, 4) Veeti Valli Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 3.44.

Tytöt 14 1,0 km

1) Carla Jalkanen Porvoo 3.04, 2) Sini-Minea Saarikoski Keravan Urheilijat 3.06, 3) Aino Lindroos Porvoon urheilijat/Porvoo 3.21, 4) Elsa Rönkkö KeU 3.28, 5) Pihla Väisänen Keravan Urheilijat 3.30, 6) Amanda Rontu Keravan Urheilijat 3.34, 7) Kerttu Niemi Iitin Pyrintö 3.41, 8) Emmi Lampio Keravan Urheilijat 3.41, 9) Vera Riihiviita Tampere 3.43, 10) Ada Hänninen Myrskylän Myrsky 3.46, 11) Sanni Högström Myrskylän Myrsky 4.09.

Patikka / Sauvakävely / Hölkkä 6,0 km

1) Sami Petäjäjärvi Savonlinnan Riento 23.31, 2) Hannu Virtanen Kunto-Pirkat Tampere 28.21, 3) Tapio Lotta LHS/Lahti 30.38, 4) Antti Haikkola MyMy 31.11, 5) Matti Sainio Myrskylän Myrsky 32.44, 6) Esa Rajala Tampereen Maratonklubi 32.55, 7) Sisko Hiltunen Oulun NMKY U 33.32, 8) Eljas Hietanen Kerkkoon Urheilijat 34.07, 9) Veeti Syrjänen LHS 34.40, 10) Henrietta Lönnfors Kouvola 35.47, 11) Markku Engberg Padasjoen yritys 35.54, 12) Kimmo Kyytinen Mäntsälä 36.38, 13) Vilho Westman Myrskylän Myrsky 36.39, 14) Tessa Virtanen MyMy 37.48, 15) Oiva Kasurinen Asikkala 37.57, 16) Hannes Korhonen Myrskylän Myrsky 38.10, 17) Miko Kozul Veikkaus 38.23, 18) Aapo Lindgren Porvoo 38.24, 19) Edvin Viren MyMy 38.25, 20) Iida Dahlström 38.52, 21) Piia Laamo Naantali 39.36, 22) Aino Kanervala Kerkkoon urheilijat 40.25, 23) Elli Huovinen Espoo 40.51, 24) Miisa Virtanen Myrskylän Myrsky 41.09, 25) Miina Westman Myrskylän Myrsky 41.09, 26) Nea Hänninen Myrskylän Myrsky 41.09, 27) Sanni Högström MyMy 41.09, 28) Toma Kozul Veikkaus 41.34, 29) Johanna Kozul Veikkaus 41.54, 30) Susanna Viren MyMy 41.54, 31) Ari Kortelainen Siilinjärvi 42.01, 32) Kim Bergroth HIFK 42.24, 33) Laura Koskinen 42.31, 34) Anne Kanervala Kerkkoon urheilijat 42.42, 35) Alex Rekola Lahti 42.55, 35) Matti Rekola Lahti 42.55, 37) Lev Bukovski Vantaa 43.18, 38) Maria Nivala 43.19, 39) Venla Bukovski Vantaa 43.22, 40) William Thomlinson Helsinki 43.23, 41) Herbert Fallström Porvoon Urheilijat 43.46, 42) Lars Meyer Akilles ski-team 44.01, 43) Timo Martikainen Puumala 44.19, 44) Risto Kononen Mäntsälä 44.46, 45) Mervi Juutilainen Nastola 44.46, 46) Tanja Kovanen Mäntsälä 44.57, 47) Ina Hänninen Myrskylän Myrsky 45.09, 48) Kajsa Suurnäkki Myrskylän Myrsky 45.21, 49) Enni Hedberg Kerkkoon Urheilijat 45.25, 49) Helka Pelkonen Kerkkoon Urheilijat 45.25, 51) Heidi Korhonen Myrskylän Myrsky 45.29, 52) Emma Pitkänen 45.52, 53) Nelli Pitkänen Helsinki 45.53, 54) Viivi Hovi Myrskylä 45.54, 55) Visa Pitkänen Helsinki 46.11, 56) Pertti Haapanen Helsinki 46.18, 57) Roger Broman Myrskylä 46.58, 58) Taru Anttila 47.26, 59) Tapani Nevanpää Veikkola 47.45, 60) Juha Kulpakko Helsinki 48.41, 61) Siiri Riukka Asikkala 48.50, 62) Elli Henriksson Myrskylän Myrsky 48.51, 63) Ellen Löfqvist Myrskylän Myrsky 48.52, 64) Päivi Pitkänen Helsinki 49.05, 65) Virpi Vuorinen-Lindgren Tuusula 49.26, 66) Jenny-Emilia Heinonen US Tähti - IF Stjärnan 49.48, 67) Marjo Korppi-Hovi Iitti 50.29, 68) Janette Kuhlman US Tähti - IF Stjärnan 50.32, 69) Elina Loukiainen Lempäälä 50.38, 70) Pekka Kautto Jyväskylä 50.46, 71) Veikko Karttunen VAEVASET KOEVET 50.57, 72) Lasse Tukonen PHAV LAhti 51.19, 73) Tuula Thomlinson Helsinki 51.38, 74) Kirsti Vaulamo Helsinki 51.56, 75) Tomi Rekola MyMy 52.09, 76) Otto Anttila Myrskylän Myrsky 52.22, 77) Henry Andersson Askola 52.32, 78) Hannu Pasanen Sulkavan Urheilijat 53.17, 79) Maritta Pekkala Porvoo 53.22, 80) Else Kivinen Artjärven Ahjo 53.23, 81) Rose Lönnfors Kouvola 53.34, 82) Kari Halonen Hyvinkää 54.37, 83) Ulla Lindqvist RaKaS 54.43, 84) Pauli Koistinen Kirkkonummi 54.46, 85) Gunnar Björkman Sipoo 55.08, 86) Anna Jäkälä Orimattila 55.47, 87) Jonna Viren Liljendal IK 56.29, 88) Katri Niemi Herkkules 56.39, 89) Viivi Dahlström 56.52, 90) Elin Lindberg Sibbo vargarna 57.29, 91) Sari Hirvonen Espoo 57.31, 92) Toivo Puronen ORIMATTILA 58.24, 93) Taisto Siira Artjärven Ahjo 59.09, 94) Keijo Hinttaniemi Pernå Kamraterna 59.10, 95) Peter Boberg PK Pernaja 59.11, 96) Paula Pöllänen Mäntsälä 59.27, 97) Jari-Pekka Ahvenainen Kouvola 59.34, 98) Päivi Saukkonen-Ahvenainen Kouvola 59.34, 99) Nisse Viren Myrskylän Myrsky 59.37, 100) Toimi Keinänen Myrskylän Myrsky 1.00.30, 101) Aulis Lehonmaa Hamarin Elo, Porvoo 1.01.01, 102) Esa Sirkiä Kuivanto 1.01.02, 103) Petri Horppila Lahti 1.01.25, 104) Tuija Nordström Mäntsälä 1.01.28, 105) Katariina Hovisilta Helsinki 1.01.53, 106) Tanja Dahlström 1.03.09, 107) Patrik Dahlström 1.03.10, 108) Pia Wickholm 1.03.22, 109) Peter Lauren 1.03.27, 110) Aulis Saarela HPV 1.03.29, 111) Catrina Hollmén Porvoo 1.03.33, 112) Marika Innanen Porvoo 1.03.34, 113) Pertti Rantala Liljendal 1.03.40, 114) Paula Olkkonen Siilinjärvi 1.05.45, 115) Matti Runsala Porvoo 1.07.08, 116) Tiina Autio Ilmajoki 1.07.18, 117) Heidi Holmström Herkkules 1.07.34, 118) Petri Matikainen Herkkules 1.07.34, 119) Linda Heinonen Herkkules 1.07.35, 120) Erja Rajala Hyvinkää 1.07.52, 121) Mirja / Nomi Visuri / Laulumaa Mäntsälä 1.07.57, 122) Hannu Hokkanen Loviisa, Koskenkylä 1.08.33, 123) Jarmo Harju Turun Valpas 1.08.40, 124) Usko Lind Nurmijärvi 1.08.42, 125) Sirkka Hämäläinen Orimattila 1.09.25, 126) Tuula Karttunen Team Raju 1.09.32, 127) Akseli Tois FC Honka 1.09.33, 128) Jan Tois Haukilahden Työväen Ampujat 1.09.34, 129) Regina Hartikka Mäntsälän Urheilijat 1.09.35, 129) Markku Laine Talousjuristit 1.09.35, 131) Tuula Setälä MyMy 1.09.38, 132) Eva Tois MLL 1.10.01, 133) Janne Utrio Haukilahden Työväen Ampujat 1.10.05, 134) Henry Ahveninen Rakennustoimisto Rikti Oy, Espo 1.10.16, 135) Tiia Hämäläinen Rakennustoimisto Rikti Oy, Espo 1.10.17, 136) Ilona Bukovski Vantaa 1.10.31, 137) Riitta Tapanainen-Bukovski Vantaa 1.10.33, 138) Riitta Hämäläinen Rakennustoimisto Rikti Oy, Espo 1.10.41, 138) Risto Hämäläinen Rakennustoimisto Rikti Oy, Espo 1.10.41, 140) Marja Halttunen Helsinki 1.10.42, 141) Hannu Halttunen Helsinki 1.10.43, 142) Pia Lindgren Porvoo 1.11.05, 143) Marko Hallikainen Miekkiön Kuntoilijat 1.12.03, 144) Sara Venerito Lieto 1.12.20, 145) Seppo Tuominen Lahti 1.12.46, 146) Reijo Mäki-Korveva Lahti 1.12.47, 147) Marita Laurinen Pukkila 1.13.19, 148) Antti Laurinen Pukkila 1.13.21, 149) Reijo Parkkola Turun Valpas 1.13.31, 150) Ilona Nokela Helsinki 1.13.34, 151) Matti Nokela Helsinki 1.13.34, 152) Anna-Karin Piirainen Tuusula 1.13.42, 153) Laura Piirainen Jokela (Tuusula) 1.13.42, 154) Jaakko Kauppila Kouvola 1.15.35, 155) Reijo Niemelä Hamina 1.15.37, 156) Eero Dafva Virolahden Sampo 1.15.38, 157) Aulis Pakarinen Hyvinkää 1.17.15, 158) Margit Kempas Hyvinkää 1.17.17, 159) Nea Fabritius Myrskylä 1.18.32, 160) Petri Fabritius Myrskylä 1.19.04, 161) Sara Fabritius Myrskylä 1.19.28, 161) Mikaela Fabritius Myrskylä 1.19.28, 163) Laura Visuri Mäntsälä 1.24.32.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikallisurheilu

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat