Paikallisurheilu

Porvoon Akilleen käsipallojaos palkitsi kauden parhaat – osa joukkueista harjoittelee jo täyttä häkää seuraavaa kautta varten

Junioriharrastajien määrä on jatkanut Akilleessa kasvuaan.

Akilleen käsipalloilijoiden P09-joukkue voitti SM-kultaa.

Timo Pasanen

Porvoon Akilleen käsipallojaos pisti pillit pussiin tämän kauden osalta, ja piti perinteiset päättäjäisensä Porvoon Urheiluhallilla. Juhlissa palkittiin jälleen menneen kauden onnistujat, parhaat pelaajat ja ahkerimmat seurapuurtajat.

Porvoolaisella käsipallolla menee tällä hetkellä hyvin. Miesten lisäksi, myös juniorit pärjäsivät mainiosti kauden aikana. Käsipallo myös vetää nuoria mukaan lajin pariin, mistä Akilleen käsipallojaoksen puheenjohtaja Andreas Frejborg on erityisen mielissään.

– Onnistuimme jatkamaan junioreiden määrän kasvattamista. Menneellä kaudella meillä oli 11 joukkuetta 16 eri sarjassa. Ensi kaudelle meillä on näillä näkymin 16 joukkuetta 23 sarjassa, Frejborg iloitsee.

– Olemme myös vieneet seuran toimintaa yhä ammattimaisempaan suuntaan.

Akilleen käsipallon miesten edustusjoukkue eteni hienosti aina SM-liigakarsintaan saakka, jossa se sijoittui lopulta kolmanneksi. Divarissa Akilles pelasi 18 ottelua, joista se voitti 11. Sarjataulukossa Akilles oli lopulta kolmas, HK Pötsin ja Dicken Akademin jälkeen. Viime kauden päävalmentaja Marko Niemi jatkaa myös ensi kaudella joukkueen käskijänä, kun tämä allekirjoitti seuran kanssa uuden sopimuksen. 90 prosenttia viime kauden pelaajista jatkaa joukkueessa. Sen lisäksi mukaan on tulossa muutama paluumuuttaja. Valmennuspestin jatkaminen oli Niemelle lopulta helppo päätös.

– Kausi oli pitkä, mutta hetken hengähdystauon jälkeen uusi sopimus syntyi nopeasti, Niemi kertoo.

– Päättynyt kausi meni ihan ok, vaikka runkosarjassa oli vielä hakemista. SM-karsinnoissa peli oli jo sitä mitä haettiin, ja jätkät antoivat kaikkensa.

– Seuraavaan kauteen valmistautumisen aloitimme jo kaksi viikkoa sitten. Toivottavasti saamme rakennettua vieläkin kovemman käsipallobuumin Porvooseen. Siinä tarvitsemme kaikkien apua.

Miesten lisäksi myös Akilleen naiset pelaavat vuoden tauon jälkeen ensi kaudella taas Divarissa. Akilles sai Opetus- ja kulttuuriministeriöltä tukea, jonka avulla seuraan palkataan toiminnanjohtaja. Akilleella onkin kovat urheilulliset tavoitteet lähivuosina.

– Miesten edustusjoukkueen tulisi yltää SM-liigakarsintaan, ja oikeasti myös lunastaa paikka liigaan kaudelle 2020–21, Andreas Frejborg toteaa.

– Junioripuolella yksi tavoite on viedä seuramme valmennus ihan uudelle tasolle.

– Varsinkin miesten edustusjoukkueen tavoite vaatii, että meidän pitää urheilullisen puolen lisäksi pystyä laittamaan ensi kaudella seuran organisaatio ja talous kuntoon.

– Meillä oli kuitenkin päättyneellä kaudella onnistumisia laajalla rintamalla. Oli ilo huomata, että kaikessa tekemisessä oli aistittavissa hyvää Akilles käsipalloperheen henkeä.

– Tämä kausi alkaa nyt olemaan paketissa. Toisaalta useamman joukkueen kesätreenit ovat jo alkaneet, joten mitään taukoa ei ole tarkoitus pitää.

Akilleen käsipallon palkitut kaudelta 2018–19

Juniorit: D-poika: Isac Höysti. D-tyttö: Juni Karlsson. C-poika: Elliot Schmidt, C-tyttö: Alina Nylander. B-poika: Henry Kellgren. B-tyttö: Linnéa Höysti. A-poika: Henrik Salin. A-tyttö: Sandra Liljendal. Kauden juniori: Henry Kellgren.

Asenne palkitut: P03 Jacob Boström. F03 Milla Lindroos. P05 Linnea Fagerholm. F05 Lukas Frankenhaeuser. P06 Henri Aspelin. F07 Nella Karsikko.

Naiset: Naispelaaja: Kia Viljakainen. Naistaistelija: Pia Rask. Maalintekijä: Clemence Dailly (62 maalia), Naisten palkinto: Pia Rask.

Miehet: Miespelaaja: Anton Westerlund. Miestaistelija: Henri Storsjö. Maalintekijä: Thomas Åkermarck (130 maalia). Miesten palkinto: Sebastian Holmén.

Seuran muut palkitut: Asennepalkinto: Matilda Klemets. Kiinnostuspalkinto: Martina Vesala. Akillestoiminta: Kia Viljakainen. Valmentaja: Ric Liljendal. Joukkue: F-pojat 09.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Lisää aiheesta

Akilles päätti käsipallokauden niukkaan tappioon – kausi oli kuitenkin onnistunut3.4.2019 21.44
Porvoon Akilles rökitti HC HIK:n miesten käsipallon SM-liigakarsinnassa31.3.2019 21.00
Ric Liljendal Akilleen käsipallon nousi tilastoykköseksi 14.3.2019 22.00

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikallisurheilu

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat