Wanhan Porvoon Hywät Asukkaat

AIKAMATKAVIERAS HAMINASTA

Marja-Leena Tamminen, alias kauppiaanrouva Maria Magdalena Forsberg.

Siirry kanssamme matkalle valtiopäivien 1809 aikaan. Marja-Leena Tamminen, alias kauppiaanrouva Maria Magdalena Forsberg Haminan Hywistä Asukkaista saapuu vieraaksemme Porvooseen kertomaan kuulumisia, esittelemään aikakauden henkilöitä, käytöstapoja, kielenkäyttöä, ulkoista olemusta, kertomaan ehkä juorujakin sekä tyydyttämään muutakin tiedonnälkäämme.

Tilaisuuden järjestävät  Wanhan Porvoon Hywät Asukkaat Porvoon Vanhassa raatihuoneessa torstaina 10.1. klo 18.

Tilaisuus on suomenkielinen ja maksuton.

Tervetuloa antoisalle aikamatkalle!

Wanhan Porvoon Hywät Asukkaat

Aikaisempia kirjoituksia

Wanhan Porvoon Hywät Asukkaat

Yhdistyksen tarkoituksena on historian elävöittäminen ja erityisesti Porvoon valtiopäivien 1809 muiston vaaliminen. Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys järjestää mm. luentoja, tutustumiskäyntejä historiallisiin kohteisiin, draamaesityksiä, historian elävöittämistapahtumia, kulttuuritilaisuuksia, konsertteja ja kursseja.

Yhdistyksen toimintaan kuuluu myös yhteistyö vastaavien seurojen sekä muiden historian ja kulttuurin harrastajien ja ammattilaisten kanssa.

Toiminnasta kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä puheenjohtaja Anja Moritziin.
puhelin: 050 - 490 2473
sähköposti : anja.moritz(at)suomi24.fi

Uusimmat mielipiteet