Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Porvoolaiselle toimitusjohtajalle ja tuomiorovastille korkeat itsenäisyyspäivän kunniamerkit – Katso ketkä itäuusmaalaiset saavat huomionosoituksen

Borealis Polymersin toimitusjohtaja Salla Roni-Poranen saa itsenäisyyspäivänä Suomen Leijonan komentajamerkin. Porvoolainen kertoo arvostavansa kunnianosoitusta erittäin paljon ja hänelle sillä on iso merkitys.

– Uskon, että kunniamerkki on tunnustus roolistani Borealis Polymers Oy:n toimitusjohtajana sekä luottamustehtävistäni Kemianteollisuuden hallituksen puheenjohtajana ja EK:n hallituksen jäsenenä. Taustalla on vaikuttanut varmasti myös lähes 40-vuotinen urani Borealiksella niin tutkimus-, tuotanto-, kuin johtotehtävissäkin, Roni-Poranen arvioi.

Salla Roni-Poranen kertoo viettävänsä itsenäisyyspäivää tänä vuonna perhepiirissä.

– Itsenäisyyspäivä on meille tärkeä jokavuotinen juhlahetki.

Porvoon tuomiokirkkoseurakuntaa noin 15 vuoden ajan johtanut tuomiorovasti Mats Lindgård palkitaan Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkillä. Lindgård arvostaa saamaansa tunnustusta, vaikkei oikein osaakaan arvioida miksi sen on saanut.

– En ole ennen saanut kunniamerkkejä, enkä tunne niiden hierarkioita, mutta positiivinen yllätys toki, hän naurahtaa.

Lindgårdin mukaan viime viikot ovat olleet seurakuntavaalien vuoksi työläitä, joten itsenäisyyspäivä tuo tervetulleen hengähdystauon.

– Rauhallista yhdessäoloa perhepiirissä.

Lue lisää: "Tämä tuli ihan yllätyksenä" – Porvoolaiselle musiikkineuvos Marjukka Riihimäelle Pro Finlandia -mitali

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt antaa ansioituneille itäuusmaalaisille seuraavat kunniamerkit:

Suomen Leijonan komentajamerkki (SL K):

Roni-Poranen, Salla Pirjo Anitta, toimitusjohtaja, Porvoo.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki (SVR R I):

Lindgård, Mats Robert, kirkkoherra, Porvoo.

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali (SL PF):

Riihimäki, Riitta Marjukka, musiikkineuvos, Porvoo.

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki (SL R I):

Aaltonen-Forsell, Pia Alexandra, talous- ja rahoitusjohtaja, Vanhakylä,

Holmström, Zabrina Ingegerd, kulttuuriasiainneuvos, Porvoo,

Katajala, Satu Kristiina, johtaja, Pyhtää,

Simosas, Stefan Henrik, poliittisten asioiden osaston päällikkö, Loviisa.

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki (SVR R):

Henricson, Lars-Eric, lainoppinut asessori, Porvoo,

Kettunen, Mika Tero Kalervo, vanhempi asiantuntija, Porvoo,

Lundell, Carl Kristian Robin, erityisasiantuntija, Pornainen,

Mutka, Rain, hallintojohtaja, Porvoo,

Nevalainen-Sumkin, Tuula Maritta, opetusneuvos, Sipoo,

Viertävä, Katja Annele, hallitusneuvos, Söderkulla.

Suomen Leijonan ritarimerkki (SL R):

Ekström, Maria Christina, yliopettaja, Sipoo,

Huttunen, Kimmo Heikki, johtaja, Ilola,

Jokinen, Juhani Antero, projektijohtaja, Porvoo,

Kaariniemi, Leo Tapani, johtaja, Porvoo,

Lumia, Janne Antero, kapteeni, johtaja, Sipoo,

Syrjälä, Pertti Sakari, tietopalvelupäällikkö, Sipoo,

Törmälä, Aarno Juhani, hallituksen puheenjohtaja, Hamari,

Vikström, Stefan Gustav, kapteeni, Porvoo.

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi (SVR Ar):

Antas, Henrik Marcus, erityisasiantuntija, Lapinjärvi,

Eriksson, Katja Minna-Maria, rikoskemisti, Loviisa,

Halonen, Jutta Johanna, turvallisuusjohtaja, Porvoo,

Hiltunen, Jyri Ilmari, rikoskomisario,

Hällström, Kari, kuntatekniikkapäällikkö, Porvoo,

Koskihaara, Kimmo Tapio, päällikkö, Porvoo,

Nyholm, Johan, toimitusjohtaja, Porvoo, 

Osolanus, Satu Annika, yksikönjohtaja, Sipoo,

Pihlström, Jan Edvard, luotsivanhin, Porvoo,

Tarhanen, Erja-Riitta Hannele, ympäristöterveydenhuollon ylitarkastaja, Sipoo,

Tuiskula, Jukka Risto, maatalousyrittäjä, Askola,

Tujunen, Sari Helena, lakimies, Sipoo.

Suomen Leijonan ansioristi (SL Ar): 

Bonn, Christoffer Lorenz, johtava asiantuntija, Porvoo,

Erkkilä, Sari Elisabet, tuotantopäällikkö, Pornainen,

Gerlander, Tiina Kaarina, palveluvastaava, Sipoo,

Haddas-von Martens, Katarina, koulutusasiantuntija, Loviisa,

Kalliojärvi, Risto Juhani, turvallisuusinsinööri, Askola,

Liukku, Harri Tuure Juhani, kanavajohtaja, Porvoo,

Peltola, Vesa, erityisasiantuntija, Lapinjärvi,

Sjöblom, Klaus Åke Herman, erityisasiantuntija, Loviisa,

Somero, Pauli Veli Tapani, projektipäällikkö, Porvoo,

Ståhl, Hanna-Leena, kehittämisen asiantuntija, Sipoo,

Vellonen, Asko Olavi, projektipäällikkö, Loviisa.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein (SVR M I kr):

Aaltonen, Eero Kalevi, ohjaaja, Askola,

Andersson, Marianne Helene, laatuasiantuntija, Porvoo,

Bagge, Juha Veikko, tietohallintopalvelupäällikkö, Pukkila,

Erviö, Jouni Tapani, vanhempi luottoriskianalyytikko, Sipoo,

Forsblom, Heidi Susanna, vuoromestari, Porvoo,

Forss, Sune Hans, pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu, Porvoo,

Hannula, Minna Helinä, johdon assistentti, Porvoo,

Hirvensalo, Aki Mikael, ylikonstaapeli, Sipoo,

Högström, Pia Micaela Ingegerd, johdon sihteeri, Porvoo,

Ijäs, Jyrki Matti, käyttöinsinööri, Porvoo,

Jutila, Johanna, omavalmentaja, Sipoo,

Järvimies, Pia Sisko, osastonhoitaja, Porvoo,

Karvonen, Tiina Tuulia, päiväkodinjohtaja, Porvoo,

Koskinen, Jaana Kaarina, markkinointianalyytikko, Kråkö,

Lahtinen, Anne-Eveliina, kehityspäällikkö, Askola,

Lindblad, Anneli Karoliina, projektipäällikkö, Sipoo,

Merenheimo, Juha Ilmari, laadunvalvontateknikko, Loviisa,

Nirvi, Teija Sisko Tuulia, yrittäjä, Askola,

Ollas, Joachim Markus, vanhempi rikoskonstaapeli, Porvoo,

Paananen, Pia Kristiina, kotihoidon esihenkilö, Porvoo,

Park-Björklund, Johan Erik, asiantuntija, Porvoo,

Pykäläinen, Vesa Juhani, toimitusjohtaja, Pyhtää,

Riikonen, Tuomo, vuoromestari, Porvoo,

Salminen, Hannu Einari, erikoissuunnittelija, Porvoo,

Silfvast, Sauli Taisto Henrik, kenttäpäällikkö, Lapinjärvi,

Sistola, Mika Markus, sahausprosessinhoitaja, Lapinjärvi,

Stenius, Christel, johdon assistentti, Sipoo,

Sundvall, Margit Päivi Irmeli, ohjelmistosuunnittelija, Porvoo,

Suokannas, Pentti Olavi, maatalousyrittäjä, Askola,

Söderbacka, Gunveig Elisabeth, kehittäjä, Porvoo,

Tuovinen, Mika Petteri, ylikonstaapeli, Porvoo,

Vilkki, Jouni Heikki Juhani, seurakuntamestari, Askola,

Vilpponen, Jaana Helena, riskijohtaja, Loviisa,

Ylioja, Matti Antero, vuoromestari, Porvoo.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali (SVR M I):

Aaltonen, Helena, asiantuntija, Askola,

Alavaranta, Christa Elisabeth, asiakastuen erikoisosaaja, Sipoo,

Auvinen, Eeva Sinikka, keittiömestari, Porvoo,

Ek-Borgström, Cecilia, hammashoitaja, Porvoo,

Häyhä, Marko Juhani, logistiikkatyöntekijä, Porvoo,

Koivuneva, Ilkka Sakari, vanhempi konstaapeli, Porvoo,

Mäenpää, Sirpa Hannele, toimistosihteeri, Myrskylä,

Nordström, Barbro Gunilla, toimistosihteeri, Porvoo,

Nordström, Camilla, hallintosihteeri, Porvoo,

Outila, Timo, vuoro-operaattori, Porvoo,

Petäjälaakso, Petri Tapani, automaatioteknikko, Askola,

Procopé-Wahlman, Ann-Charlotte, asiakaspalveluvirkailija, Västerskog,

Rousi, Liisa, laborantti, Porvoo,

Sinisaari, Jari-Antti, asiantuntijaoperaattori, Porvoo,

Tyyskä, Melitta Maria, palveluneuvoja, Porvoo,

Törmä, Tarja, ostaja, Porvoo,

Westerlund, Leena Hannele, koulusihteeri, Porvoo,

Virkki, Mari Kaisa, vanhempi konstaapeli, Askola.

Suomen Valkoisen Ruusun mitali (SVR M):

Ahonen, Anita Kristina, kokooja, Porvoo,

Ervast, Keijo Kalle, operaattori, Porvoo,

Gundersen, Gunhild, kokooja, Porvoo,

Häkkilä, Arto, kunnossapitoasentaja, Porvoo,

Korhonen, Tuula, terveyskeskusavustaja, Porvoo,

Lakanen, Kaisa Tuulikki, laitoshuoltaja, Porvoo,

Moring, Léa Katharina, tilastohaastattelija, Porvoo,

Ruoho, Kimmo Kalervo, maastosuunnittelija, Pyhtää.