Aamuvirkun lintuja bongaavan, vähän matkan päässä asuvan naapurin valppaus oli suureksi avuksi Pornaisissa, jossa keskiviikon vastaisena yönä estettiin mahdollinen metsäpalo. Bongari havaitsi kello 03.02, että naapurissa palaa rakennus täydessä roihussa, ja hän soitti siitä hätäkeskukseen.
Mökin asukas oli paikalla mökillään Helsingintien varrella, mutta vielä nukkumassa.
– Loma-asunto, noin 20 neliömetrinen sauna ja varasto tuhoutui palossa. Vaikea arvioida, mistä oli lähtenyt. Kun pääsimme kohteeseen niin rakennus oli palanut jo lähes kivijalkaan ja tulipalo oli leviämässä jo läheiseen metsään. Omistaja oli paikalla, mutta ei ollut herännyt siihen, kertoi päivystävä palomestari Antti Virtanen.
Voimassa on metsäpalovaroitus, mutta palomestarin mukaan maasto ei onneksi ole aivan rutikuivaa juuri nyt. Paikalla kävi viisi pelastuslaitoksen yksikköä. Jälkivalvontatyö on jäänyt kiinteistön omistajan vastuulle.