Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

MM-kisojen yhdistetty alkaa normaalimäen kilpailulla – odotettavissa tavallista rankempi hiihto-osuus

Oberstdorfin MM-kisojen ohjelmassa on tänään yhdistetyn normaalimäen kilpailu ja naisten joukkuekilpailu mäkihypyssä. Yhdistetyn mäkiosuus alkaa kello 11.15 Suomen aikaa ja 10 kilometrin hiihto kello 17. Naiset pääsevät Oberstdorfin normaalimäkeen (HS106) kello 18.15.

Yhdistetyssä Suomea edustavat Ilkka Herola, Perttu Reponen, Wille Karhumaa ja Otto Niittykoski. Eero Hirvonen ei kykene kilpailemaan kipeytyneen ranteen takia.

Viidentenä urheilijana joukkueeseen valittu Niittykoski kilpailee Hirvosen tilalla.

– Kiva päästä aikuisten MM-kisoihin, vaikka sitä ei toivoisi ihan tällä tavalla, 19-vuotias Niittykoski kommentoi tilannetta kilpailun aattona.

Lennokas mäki

Yhdistetyn kilpailijat ovat hypänneet MM-kisojen normaalimäessä kaksi harjoitusta, ja Herolan hypyt olivat varsin hyviä.

– Tämä on lennokas normaalimäki verrattuna vaikkapa Ramsauhun ja Seefeldiin, Herola kehui mäkeä.

Suomalaisten keskiviikkoiset kokemukset yhdistetyn MM-laduista olivat raskaat Oberstdorfin lämpimässä säässä.

– Ladut olivat upottavat, työmiehen keli, Suomen päävalmentaja Petter Kukkonen totesi.

– Suolaaminen voi muuttaa tilannetta, mutta keskimääräistä rankempi hiihtokisa on tulossa.

Naisten mäkijoukkueessa Suomea edustavat Julia Kykkänen, Jenny Rautionaho, Susanna Forsström ja Julia Tervahartiala.