Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kansainvälisen jalkapallon megatrendit näkyvät EM-kisoissa – Italiassa pelaavat heiluttavat verkkoa, Espanjan tukkoisuus kantoi kisoihin asti

Päättyneen jalkapallokauden ilmiöt näkyvät yllättävän selvästi myös kuluvissa EM-kisoissa. Euroopan viidestä suurimmasta sarjasta eniten maaleja (1 163) tehtiin viime kaudella Italian liigassa, jonka pelaajat dominoivat myös miesten EM-kisojen maalipörssiä.

Italian liigan maalipörssin 29 osumalla voittanut Cristiano Ronaldo (Portugali/Juventus) ja kakkoseksi 24 maalilla sijoittunut Romelu Lukaku (Belgia/Inter Milano) johtavat EM-kisojen maalipörssiä osuttuaan alkulohkovaiheessa kolmesti. Laziolle 20 maalia tehnyt Italian Ciro Immobile on EM-pörssissä viidentenä kahdella tehdyllä osumalla.

Kisojen dataa perkaavan The Analyst -sivuston mukaan suurimman henkilökohtaisen maaliodottaman ovat saavuttaneet Ronaldo (2,17 maalia), Immobile (1,97) ja Espanjan Alvaro Morata (1,94). Torinolaisen Juventuksen Morata on tehnyt Espanjan ainoan maalin kisoissa, mutta hukannut myös tukun maalipaikkoja.

Italian pääsarjapelaajat ovat tehneet kisoissa 23 turnauksen 76 maalista, eli 30 prosenttia kaikista turnauksen maaleista. Toiseksi eniten maaleja on Saksan Bundesliigan pelaajilla, 15 kappaletta.

Espanjalaisilla tukkoista

Siinä missä Italian liigassa eniten maaleja iskeneet seurat Atalanta, Inter ja Napoli paukuttivat yhteensä 265 maalia, niin Espanjan liigan puolustusvetoisuus näkyy EM-kisoissakin. Barcelona, Atletico Madrid ja Real Madrid saivat tehtyä yhteensä 219 maalia.

Toistaiseksi Espanjan liigan pelaajista ovat onnistuneet vain Kroatian Luka Modric (Real Madrid) ja Ranskan Antoine Griezmann (Barcelona).

Esimerkiksi Englannin liigan mestaruussarjan pelaajat ovat heiluttaneet maaliverkkoja yhtä useasti, vaikka Suomen Marcus Forss ja Teemu Pukki eivät maalitalkoisiin osallistuneet.

Atalantan pelaajat liekeissä

Bayern München teki Euroopan suursarjoissa eniten maaleja, 99 osumaa. Kisoissa Saksan jättiläisistä maalipuiden väliin on kuitenkin toistaiseksi osunut vain Puolan Robert Lewandowski.

Toiseksi eniten maaleja viime kaudella latoneen Atalantan (90 maalia) pelaajat ovat sen sijaan hurjastelleet EM-kisoissa, vaikka joukkueen kärkikaksikko onkin kolumbialainen Luis Muriel–Duvan Zapata.

Atalantan pelaajista Robin Gosens, Joakim Mähle, Aleksei Mirantshuk ja Matteo Pessina ovat jo onnistuneet maalinteossa. Yhdenkään muun seurajoukkueen pelaajat eivät ole onnistuneet yhtä laajalla rintamalla.