Vauhdikasta menoa Vessöön kierroksella

Vessöön kierroksen lähdössä haettiin jo hyviä asetelmia. Dick Bärlund

Dick Bärlund

Perinteinen keskikesän juoksutapahtuma Vessöön kierros keräsi jälleen suuren määrän juoksijoita.

Seuratalo Svenskborg oli tapahtuman hermokeskus ja matkaan lähti yli kaksisataa ulkoilijaa.

Matkat olivat kymmenen kilometriä ja seitsemän kilometriä.

Alustana oli asfalttitietä, polkuja ja hiekkateitä ja kuten yleensä juostaan aina eri reittiä pitkin.

Anders Weckström katseli rauhallisena lähtöalueelle saapuvaa runsasta osallistujajoukkoa.

– Päätimme pitää keskipisteenä seurataloa. Täällä on kaikki tarvittava välineistö valmiina ja pysäköinti on myös helppo järjestää.

– Reitti on jälleen uusittu ja tämä kuuluu meidän perinteeseen. Osallistujamäärään täytyy olla tyytyväinen ja kaikki näyttää sujuvan erinomaisesti, sanaili Anders Weckström.

Vessöön kierros järjestettiin tänä vuonna kymmenennen kerran ja tapahtuman suosio on taattu.

Maalaismaisemassa pääsee juoksemaan tai kävelemään ja suurin osa on mukana viettämässä leppoisaa kesäiltaa.

Miesten 10 kilometrin matkan taivalsi nopeimmin sipoolainen Jani Strömsholm.

Mies on tuttu monista hölkkätapahtumista ja tälläkin kertaa tossu liikkui ripeästi.

– Tämä oli ainoastaan kovavauhtinen harjoitusveto. Aika jäykkää oli meno, mutta ei tarvinnut ihan tosissaan vetää.

– Tuuli vähän haittasi ja paikoitellen oli vähän epätasainen alusta.

– Tämä on poikkeuksellinen tapahtuma ja täällä on ihan mukava käydä.

– Ikämiesten SM-ratakisat on parin viikon kuluttua ja siihen seuraavaksi, totesi kympin voittaja Jani Strömsholm.

Kympillä oli mukana myös nuoria hiihtäjiä ja tällä kertaa voitto meni vielä ikämiesjuoksijalle.

Naisten seitsemän kilometrin matkalla nopein oli lapinjärveläinen Maria Vickholm.

– Oli hiukan yllättävää että oli nopein. En yleensä koskaan voita ja nyt kävi näin.

– Tuntui hyvältä juosta ja lyhyempi matka sopi tänään paremmin, iloitsi triatlonisti Maria Vickholm.

Naisten kympin voittaja oli vantaalainen Tiina Planting.

Juniorisarjan nopein oli lapinjärveläinen Elvis Mickos.

Voitto ei ollut pääasia suurimmalle osalle juoksijoita.

Juoksu maistui myös veteraanijuoksijalla Tor Bäckmanille.

– Tänään oli miellyttävä juosta. Vähän vastatuuli alussa vaikutti, mutta metsäosuudella eteneminen helpottui. Loppumatkassa oli myötätuuli ja tämä helpotti juoksua.

– Täällä on mukava kun on kaksi matkaa josta voi valita sopivan. Valitsin tänään seitsemän kilometrin reitin ja se oli oikea ratkaisu.

– Juoksu meni yllättävän helposti vaikka alla ei ole kovinkaan paljon juoksua.

– Ajankohta on erinomainen ja täällä kyllä viihtyy, hehkuttaa seitsemännen kerran Vessöön kierrokseen osallistunut veteraani Tor Bäckman.

Vessöön kierrokseen kuuluu myös arpajaiset ja palkintoina on erilaista käyttötavaraa.

Iso halkopino tai lavallinen hiekkaa on monelle houkutteleva palkinto.

Tällä kertaa hiekkakuorma osui kerrostalossa asuvalle ja tässä onkin mietittävää mitä palkinnolla tekee.

Vessöön kierros 2021

N 10 km

1 Tiina Planting Helsinki 44:51, 2 Emma Ollila Espoo 46:39, 3 Sofia Valasti Porvoo 46:43, 4 Emelie Hägglund Borgå 47:10, 5 Liia Fagerhom Helsinki 48:18, 6 Amanda Lindström Helsingfors 50:25, 7 Sirpa Nordling Porvoo 50:37, 8 Ellen Jordas Lappträsk 52:07, 9 Annamari Lilius Helsinki 52:32, 10 Johanna Ollila Espoo 52:43, 11 Matilda Blomqvist Vanda 53:33, 12 Sandra Luts Porvoo 53:50, 13 Tuija Hovilehto Porvoo 53:56, 14 Minttu Väisänen Helsinki 54:12, 15 Clara Nordman Borgå 54:25, 16 Vanessa Lindberg Sibbo 54:53, 17 Eeva Lahelma Helgeland Blommenholm, Norge 1:00:35, 18 Johanna Stenman Seitlax 1:00:56, 19 Maija Itkonen Vessö 1:03:53, 20 Sofia Sjöström-Blom Jackarby 1:04:02, 21 Petra Ekman Lovisa 1:04:04, 22 Kide Frank Hommanäs, Vessö 1:04:19, 23 Pamela Westerlund Vessö 1:04:20, 24 Sandra Forsell Helsingfors 1:05:12, 25 Sandra Hannula Borgå 1:05:27, 26 Susanna Nyholm VESSÖ 1:05:28, 27 Lönnqvist Nina Porvoo 1:05:41, 28 Annikka Itkonen Helsinki 1:05:42, 29 Magdalena Larsson Helsingfors 1:06:00, 30 Katarina Lind Vessö 1:06:48, 31 Monika Saari Sarfsalö 1:07:48, 32 Sabrina Forsell Helsingfors 1:10:48, 33 Mette Råman Helsingfors 1:12:00.

M 10 km

1 Jani Strömsholm Sibbo 35:43, 2 Emil Sevelius Borgå 36:18, 3 Amos Nordman Elitlöparna 36:24, 4 Axel Nordman Elitlöparna 37:28, 5 Fredrik Finnbäck Borgå 37:30, 6 Jan Bremer Borgå 37:45, 7 Mischa Moss Sibbo 38:07, 8 Jonas Nordström Borgå 38:14, 9 Teemu Planting Vantaa 38:25, 10 Esa Huttunen Lappträsk 39:08, 11 Niklas Juslin Vessö 39:37, 12 Peter Törnroos ISNÄS 40:15, 13 Markus Kemetter Helsingfors 40:20, 14 Jonas Tufvesson Helsingfors 41:11, 15 Arvo Luts Porvoo 41:14, 16 Niko Lindberg Porvoon Urheilijat 41:57, 17 Jan Alden Borgå 42:12, 18 Daniel Grönvall Helsingfors 42:22, 19 Fredde Karlsson Borgå 43:12, 20 Christoffer Hannus Borgå 43:56, 21 Hannes Vickholm Lappträsk 44:19, 22 Petri Väisänen Helsinki 44:27, 23 Jacob Granqvist Ingå 45:54,

24 Jari Pekonen Porvoo 46:03, 25 Alexander Lindholm Gäddrag 46:09, 26 Kai Kallio Bistro Sinne 46:10, 27 Liukkonen Eetu Porvoo 46:14, 28 Riku Pakarinen Vessö 46:31, 29 Jasper Ebbo 46:45, 30 Liukkonen Leevi Porvoo 47:08, 31 Alec Weckström Porvoo 47:32, 32 Liukkonen Anton Porvoo 48:12, 33 Mika Rauha Tuusula 48:34, 34 Anders Eriksson Våtskär 49:15, 35 Andreas Eriksson Pargas 49:21, 36 Mikael Melén Borgå 49:35, 37 Pasi Halme Porvoo 50:06, 38 Andreas Stjernberg borgå 50:25, 39 Andreas Finnbäck porvoo 51:18, 40 Juha Itkonen Vessö 51:26, 41 Toni Nuikka Porvoo 51:28, 42 Janne Itkonen Helsinki 51:38, 43 Anton Frankenhaeuser Borgå 52:05, 44 Nicce Blomqvist Borgå 52:08, 45 Tony Lilius Helsingfors 52:33, 46 Miikka Salminen Åbo 52:34, 47 Thomas Kurki Finnby 52:36, 48 Samu Karvala Porvoo 53:32, 49 Hugo Haverinen Vessö 53:36, 50 Jaakko Ollila Espoo 54:09, 51 Anna Olsson Helsingfors 54:56, 52 Richard Wanamo Vessö / Helsingfors 55:29, 53 Raim Myrtenblad Porvoo 55:57, 54 Tom Lindberg Helsingfors 56:06, 55 Petter Söderström Grankulla 56:08, 56 Gustav Westerlund Kurböle 56:12, 57 Sund Sami Porvoo / Vessöö 56:17, 58 Martin Panelius Helsingfors 58:34, 59 Thor-Fredric Karlsson Helsingfors 58:57,

60 Markus Sidoroff Porvoo 58:59, 61 Toni Tolonen Porvoo 59:52, 62 Tomi Haverinen Vessö 1:00:04, 63 Teppo Lehtiniemi Kauniainen 1:00:07, 64 Ben William Lundqvist Helsingfors 1:00:24, 65 Kari Ritala Vantaa 1:00:36, 66 Joakim Rikberg Porvoo 1:02:59, 67 Markus Blomqvist Borgå 1:04:03,

68 Matheus Nyman Porvoo 1:04:05, 69 Seppo Nykänrn Porvoo 1:05:19, 70 Ranccu Lilius Londböle 1:07:16, 71 Aje Weckström Vessö 1:16:24.

Naiset 7km

1 Maria Vickholm Lappträsk 36:25, 2 Terhi Taavitsainen Helsinki 40:26, 3 Linda Uutela Borgå 41:33,

4 Emilia Valasti Borgå 42:33, 5 Isa Myrtenblad Porvoo 43:53, 6 Annika Wiksten Vessö 45:26, Anna Borg Vessö 45:26, 8 Polly Anderson Helsingfors 47:34, 9 Mathilda Larsson Helsingfors 48:32, 10 Sanna Andersson Porvoon Flikat 48:52, 11 Maria Lindberg Sibbo 48:58, 12 Suvi Ahlgren Lappträsk 49:11, 13 Jessica Nylund-Lehtiniemi Grankulla 49:39, 14 Iida Huttunen Helsinki 50:27, 15 Magdalena Johansson Borgå 50:59, 16 Mikaela Eriksson Våtskär 51:51, 17 Lena Uutela Porvoo 52:02, 18 Amanda Haverinen Vessö 52:24, 19 Michaela Gallen Vessö 52:33, 20 Maija Kurlin Vessö 53:20, 21 Maaret Stenström Porvoo 59:54, 22 Fredrika Hämelin Esbo 1:01:43, 23 Mia Borg Vessö 1:02:23, 23 Heidi Tyyskä Borgå 1:02:23, 25 Danica Vihinen Bryssel 1:03:02, 26 Nadina Vihinen Jackarby 1:03:03,

27 Michaela Blomqvist Porvoo 1:03:47, Sille Annok Porvoo 1:03:47, 29 Lotta Pakarinen 1:06:15, 30 Anne Vihinen Gäddrag 1:07:04, 31 Agneta Wiksten Vessö 1:07:21, 32 Karita Wiksten Borgå 1:07:47, 33 Anni Kelometsä Järvenpää 1:08:39, 34 Tonja Lindholm Porvoo 1:08:41, 35 Charlotte Armfelt Pellinge 1:11:05, 36 Maria Lindberg Helsingfors 1:30:46.

Miehet 7km

1 Mårten Hellman Sibbo 35:40, 2 Jens Liman Helsingfors 41:43, 3 Anders Karlsson Vessö 44:06, 4 Sören Karlsson Borgå 46:09, 5 Tor Bäckman Borgå 46:50, 6 Magnus Lindberg Sibbo 47:37, 7 Victor Gallen Vessö 50:04, 8 Tomi Pekonen Porvoo 50:43, 9 Kristian Stade 51:54, 10 Jean Gallen Vessö 54:22, 11 Stefan Malin 55:45, 12 Herbert Fallström Borgå 56:56, 13 Jacob Armfelt Pellinge 59:54, 14 Jonas Linden Borgå 1:01:56, 15 Mats Saari Vessö 1:04:04, 16 Seppo Saari Loviisa 1:05:29, 17 Robin Saari Borgå 1:07:49, 18 Keijo Lindberg Kråkö 1:30:48, 19 Anders Ekberg Helsingfors 1:30:50.

Juniorit 14v ja nuoremmat 7km

1 Elvis Mickos Lappträsk 30:35, 2 Einar Vickholm Lappträsk 30:37, 3 Liukkonen Valtteri Porvoo 37:33, 4 Anton Myrtenblad Porvoo 38:15, 5 Elias Miettinen Borgå 39:07, 6 Veronica Lindberg Sibbo 39:36, 7 Edit Ahlgren Lappträsk 40:33, 8 Anton Ahlgren Lappträsk 40:34, 9 Sofia Hämelin Esbo 43:48, 10 Aron Nordman Borgå 44:20, 11 Aleksis Haverinen Vessö 45:55, 12 Isabell Leinonen Borgå 46:11, 13 Sienna Forsman PSS T12 46:34, 14 Alfons Eriksson Pargas 46:38, 15 Johanna Wiksten 47:20, 16 Selma Forsman PSS T12 48:51, 17 Ellinor Eriksson Våtskär 49:05, 18 Eloise Melén Kråkö 49:45, 19 Julia Westerlund Kurböle 50:55, 20 Unto Itkonen Vessö 51:49, 20 Linnea Eriksson Våtskär 51:49, 22 Veera Väisänen Helsinki 52:38, 23 Aaro Väisänen Helsinki 53:07, 24 Kira Karlsson Vessö 54:30, 25 Wilhelmina Lindberg Sibbo 1:01:21, 26 Sara Hämelin Esbo 1:01:44,

27 Edith Wanamo Vessö / Helsingfors 1:01:53, 28 Vanessa Linden Borgå 1:01:55, Vilda Linden Borgå 1:01:55, 30 Erik Hansson Vessö 1:01:57, 31 Nea Melén Borgå 1:04:23, 32 140 Edvin Westerlund Kurböle 1:07:12, 33 Sten Olsson Helsingfors 1:07:18.

Kävely 7km

1 Kristina Blomqvist Vessö / Pargas 46:40, 2 Matti Valasti Porvoo 47:02, 3 Rolf Johansson Vessö 58:13, 4 Saga Salminen Åbo 58:36, 5 Alexandra Wrede Pellinge 59:56, Filip Trolle Hjälte Pellinge 59:56, 7 Anne Laine Vessö 1:01:37, 8 Riitta Lindström Helsinki 1:03:28, 9 Mikael Lindström Helsingfors 1:03:29, 10 Anki Karlsson Skavarböle 1:04:28, 11 Henrik Karlsson Skavarböle 1:04:30,

12 Tanja Melén Borgå 1:05:03, 13 Johanna Nykänen Porvoo 1:05:18, 14 Mika Jenytin Esbo 1:05:20,

15 Leena Saarikko Esbo 1:05:21, 16 Christina Ekholm Seitlax 1:06:02, 17 Katarina Wanamo Vessö 1:07:01, 18 Carolina Wrede Pellinge 1:11:05, 19 Camilla Blomqvist Borgå 1:12:52, 20 Maria Hannula Borgå 1:12:58.

Kommentoi

Mainos: Itä-Uudenmaan Osuuspankki

Kaikki joukolla vaurastumaan!

Uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut