Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Anne Kyllönen viihtyy kilpaladuilla edelleen – ura jatkuu ainakin vuoden ja suunnitelmat ulottuvat jopa 2025 MM-kisoihin

Suomea arvokisoissa vuodesta 2011 edustanut Anne Kyllönen vahvisti lauantaina Salpausselän kisoissa, että ura jatkuu ainakin ensi kauden. Itseään valmentavan Kyllösen suunnitelmat ulottuvat vielä pidemmälle.

– Jatkan ensi kauden ja suunnitelmat olen tehnyt kahdeksi vuodeksi, Kyllönen kertoi lauantain sprintin jälkeen.

Kyllönen on kilpaillut kahdet olympialaiset, ja hän saavutti Sotshin 2014 kisoissa olympiahopean Suomen viestijoukkueessa. MM-tasolla hän on edustanut Suomea seitsemissä kisoissa Oslon 2011 kisoista Planicaan tänä talvena.

Hiihdon seuraavat arvokisat järjestetään vuonna 2025 Norjan Trondheimissa.

Lahden sprintissä Kyllönen hiihti aika-ajossa 17:nneksi. Lopputuloksissa hän oli 28:s, kun hiihto ei kulkenut alkuerässä.

– Hiihdot olivat tosiaan eri paria. Odotin, että taistelisin tänään välieräpaikasta ja vielä verryttely ennen alkuerää tuntui hyvältä, Kyllönen ihmetteli.