Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Dronejen lennättäjien on rekisteröidyttävä helmikuun alusta alkaen

Dronejen eli miehittämättömien ilma-alusten lennättäjien täytyy rekisteröityä helmikuun alusta lähtien, Fintraffic kertoo tiedotteessaan.

Samalla lennättäjien on suoritettava verkkokoe ja tutustuttava lennättämistä koskeviin oppimateriaaleihin. EU-asetukseen pohjautuvan uudistuksen tarkoituksena on varmistaa ilmailun turvallisuus.

Rekisteröityminen koskee kaikkien kamerallisten dronejen lennättäjiä. Poikkeuksena ovat alle 250 grammaa painavien kamerattomien tai leluiksi määriteltyjen dronejen käyttäjät.

Suomessa arvioidaan olevan noin 50 000 dronea, joiden lennättämistä uudet säännökset koskevat.

Fintraffic tarjoaa lisätietoja tarvittavasta rekisteröinnistä, oppimateriaaleista ja kokeesta ylläpitämällään Droneinfo -sivullaan. Yhtiö on myös avannut SkyNavX -palvelusivuston, jossa voi muun muassa tehdä tarvittavan rekisteröitymisen.