Saksassa uuden hallituksen tavoitteena on luopua hiilen käytöstä vuoteen 2030 mennessä eli kahdeksan vuotta suunniteltua aiemmin. Asiasta kerrotaan kolmen puolueen hallitusohjelmassa, joka julkistettiin tänään.
Koalition hallitusohjelmasta suuren osan muodostavat ilmastonsuojelua koskevat toimet. Puolueiden tavoitteena on, että kaksi prosenttia Saksan maa-alueesta varattaisiin tuulivoimalle. Lisäksi on tarkoitus keskittää huomiota vetypohjaiseen energiaan.
Sosiaalidemokraattien, vihreiden ja liberaalipuolue FDP:n koalitio suunnittelee myös kannabiksen viihdekäytön laillistamista.
Tulevan sosiaalidemokraattisen pääministerin Olaf Scholzin mukaan koronapandemian eturivissä työskentelevät terveydenhoidon työntekijät palkitaan bonuksella, johon varataan rahaa miljardi euroa.
Saksan seuraavan hallituksen ulkopolitiikan kulmakivenä on Scholzin mukaan Euroopan suvereenius. Saksan tehtävänä on edistää ja kehittää tätä suvereeniutta, Scholz sanoi.
Samalla hän korosti ystävyyttä Ranskan kanssa ja kumppanuutta Yhdysvaltain kanssa.
- - - - -
Lähteenä myös BBC.