Kansalaisaloite, joka hoputtaa eduskuntaa selvittämään kiireellisesti mahdollisuuksia säätää laki hintakaton käyttöönotosta sähkön hinnoittelussa, on kerännyt eduskuntakäsittelyyn vaadittavat 50 000 allekirjoitusta.
Sähkön hinta kuriin -otsikoitu aloite keräsi muutaman päivän sisällä 20 000 allekirjoitusta.
Aloitteen tavoitteena on laki, joka hinnoittelumekanismin avulla turvaisi kuluttajille ja elinkeinoelämälle kohtuuhintaisen sähkön saannin niin arjessa kuin poikkeusoloissa.
Aloitteen eduskunnalle lähettämisen aikataulu on toistaiseksi avoin, sillä kunkin vaalikauden aikana lähetetyt aloitteet mitätöityvät, jos istuva eduskunta ei ehdi käsitellä niitä.
– Aloitteen allekirjoittaminen on vahva viesti eduskunnalle ihmisten hädästä ja tahdosta saada aitoja tekoja tilanteen helpottamiseksi, aloitteentekijät toteavat tiedotteella.