Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Toistakymmentä loukkaantui Jerusalemissa auton syöksyttyä väkijoukkoon

Jerusalemissa 14 ihmistä on loukkaantunut auton syöksyttyä väkijoukkoon suositulla ravintolakadulla varhain torstaiaamuna.

Poliisin tiedottaja kertoo, että paikalta paennutta tekijää ja ajoneuvoa etsitään parhaillaan. Poliisin mukaan tekoa tutkitaan terroritekona.

Paikallisten lääkärilähteiden mukaan yksi loukkaantuneista on kriittisessä tilassa ja toinen loukkaantui myös vakavasti. Loput loukkaantuneet saivat vain lieviä vammoja.

Israelin armeijan mukaan iskun kohteena olivat israelilaiset sotilaat, sillä loukkaantuneiden joukossa oli 12 sotilasta. Armeijan mukaan tekijä oli kiihdyttänyt autollaan sotilaita päin.